Categories Porady

Jak dbać o baterię poleasingowego laptopa?

Komputery przenośne, inaczej laptopy, są bardzo popularnymi urządzeniami, które ułatwiają nam życie, jak i pracę. Laptopa możemy zabrać wszędzie ze sobą, do kawiarni, do znajomego, czy po prostu przenieść się na wygodniejszy fotel, zamiast spędzać kolejną godzinę przy biurku. Wszystkie potrzebne dane możemy łatwo spakować w plecak i ruszyć w świat. Oczywiście, dopóki wystarczy energii w akumulatorze.

Jak dbać o baterię w laptopie?

Kupując komputer przenośny, nowy czy poleasingowy, często zadajemy sobie pytanie. Jak dbać o baterię laptopa? Sprawa nie jest taka oczywista przez mnogość sprzecznych informacji, jakie możemy spotkać w sieci. Starsze pokolenia pamiętają jeszcze czasy, gdzie baterie się formatowało. To znaczy, ładowało do 100%, rozładowywało i znowu ładowało, nawet po kilka razy. Obecne generacje baterii nie potrzebują takich zabiegów, a z naszego sprzętu możemy korzystać od razu po wyjęciu z pudełka.

Choć może zabrzmieć to niewiarygodnie, najlepiej korzystać z laptopa pod ciągle podłączoną ładowarką. Zwłaszcza jeśli producent oferuje nam możliwość zablokowania ładowania akumulatora na konkretnym pułapie. Najlepiej, jeśli laptop utrzymuje 50-60% naładowania. Jeśli rozładujemy go do zera, może to niekorzystnie wpłynąć na akumulator. Tak samo, jeśli ciągle będziemy utrzymywać stałe 100%. Jeśli natomiast zamierzamy dłużej nie korzystać z naszego urządzenia, najlepiej pozostawić je w okolicach 50% naładowania i raz w miesiącu sprawdzić, czy ten się utrzymuje. Pozwoli to utrzymać wydajność pracy bezprzewodowej jak najdłużej.

Cykle ładowania

Każda bateria posiada pewną ilość cykli ładowania, która mówi nam ile pełnych naładowań wytrzyma akumulator, zanim zacznie tracić na wydajności. Warto pamiętać o tym, że jeden cykl ładowania nie zostaje magicznie zużyty, kiedy odepniemy ładowarkę w losowym momencie. Jeden cykl to pełne naładowanie, nawet jeśli liczymy je oddzielnie. Równie dobrze możemy naładować naszego laptopa cztery razy po 25% i wyjdzie na to samo. Nie musimy więc obawiać się odpięcia urządzenia, kiedy go potrzebujemy.

Moja rada

Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie zabierzesz swojego laptopa w podróż – zablokuj ładowanie w okolicach 50% i korzystaj z niego ze stale podpiętym zasilaczem. Niektóre firmy rekomendują również rozładowanie i naładowanie baterii raz na trzy miesiące, co może pomóc utrzymać jego dobrą kondycję. Jeśli za to planujesz wybrać się gdzieś z komputerem, śmiało, naładuj go do pełna i korzystaj tak długo, jak potrzebujesz. Niektóre z nich oferują również ładowanie przez powerbank, co może czasem uratować sytuację. Warto zainteresować się sprzętem poleasingowym, jako że często jest tańszy i może pomóc oswoić nam się z tym rodzajem sprzętu, a także pomoże przyswoić dobre nawyki. Warto zerknąć w link: https://www.laptopypoznan.pl/laptopy-poleasingowe/3141-laptop-dell-precision-7530-i7-8750h-32gb-500gb-ssd-nvidia-quadro-p2000m-fhd-windows-pro.html.

Wiesz już jak dbać o akumulator laptopa?

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i skrupulatne dbanie o każdy procent baterii nie jest zawsze możliwe. Warto jednak pamiętać o zamieszczonych powyżej poradach, aby cieszyć się jak najdłużej z naszego sprzętu bez zbędnych przewodów plączących się po ziemi. Akumulator laptopa może bowiem w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa i nie pozwoli nawet na uruchomienie urządzenia bez wcześniejszego podłączenia go do zasilania, a tego pewnie nikt nie chciałby doświadczyć. Czy teraz wiesz już jak zachować baterię laptopa w dobrym stanie?