Categories Porady

Jak działa pompa ciepła?

Stając się w dzisiejszym świecie coraz popularniejszą opcją, pompa ciepła oferuje zmniejszenie ilości energii, która pobierana jest ze źródeł nieodnawialnych. Rozwiązanie to jest z natury niezwykle ekologiczne, a jednocześnie energooszczędne, pozwalając na zaoszczędzenie pieniędzy w perspektywie następujących po instalacji lat. Jak jednak dokładnie działa to urządzenie? Warto się temu przyjrzeć.

Pompa ciepła – czym jest?

W dzisiejszych czasach niezwykle duży nacisk przykłada się do ekologicznych rozwiązań, które redukują natężenie szkodliwych gazów w atmosferze. Pompy ciepła w Żywcu powstały z myślą o zastąpieniu systemów grzewczych, które przyczyniają się do powstawania problemów związanych ze środowiskiem naturalnym. Nie występuje tutaj żadna bezpośrednia emisja gazów, a w sprawnych jednostkach aż 80% energii pobierane jest ze źródeł w pełni odnawialnych.

Warto wiedzieć, że sama pompa ciepła nie odpowiada za cały proces ogrzewania mieszkania lub domu – jest składową całego systemu, w który wchodzą trzy części, a mianowicie:

  • źródło zewnętrzne – jest to najczęściej powietrze, woda lub grunt,
  • pompa ciepła – pełni ona tutaj rolę transportera i transformatora energii pobieranej ze źródła zewnętrznego,
  • system grzewczy – tutaj najczęściej wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe, które świetnie współpracuje z pompami ciepła.

Widać tutaj, że pompa ciepła ma za zadanie przetworzyć naturalne źródła energii w formę, która będzie zdatna do użytkowania w nowoczesnych systemach grzewczych. Pełni rolę pośrednika, używając energii elektrycznej do swojej pracy.

Jak działa pompa ciepła?

Cały proces rozpoczyna się od pobrania energii z naturalnego i odnawialnego źródła. Warto wziąć za przykład pompy powietrzne, gdyż ich działanie świetnie oddaje ideę pompy ciepła. Do pobrania energii potrzebne będą tutaj specjalne wentylatory, które zasysają powietrze, doprowadzając je do wnętrza systemu pompy.

Tutaj dochodzi do spotkania się powietrza z czynnikiem chłodniczym, któremu oddaje ono swoje ciepło, niezależnie od swojej własnej temperatury. Dzieje się tak dlatego, że czynnikiem jest roztwór azotu, który potrafi parować w bardzo niskich temperaturach. Właśnie dlatego pompa może ogrzewać mieszkanie nawet podczas chłodnych zim.

Otrzymawszy energię z powietrza, czynnik chłodniczy przechodzi do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie. Następnie skrapla się, oddając pobraną energię do systemu wewnętrznego, który używa jej do ogrzania powietrza i wody w mieszkaniu. Następnie czynnik ten spływa do zaworu, gdzie zmniejsza się jego ciśnienie, a cały proces rozpoczyna się na nowo w parowniku.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Pompy ciepła – Żywiec to miejsce, gdzie stają się coraz popularniejsze i nic w tym dziwnego. Ekologia tego rozwiązania łączy się z energooszczędnością, przez co w perspektywie wielu lat można z łatwością zaoszczędzić na kosztach wciąż zwiększających się kosztów ogrzewania. Właśnie dlatego dzisiejsze czasy są coraz lepszym czasem na zainwestowanie w pompy ciepła. Początkowy koszt jest stosunkowo duży, jednak coraz częściej zwraca się on szybciej niż w ubiegłych latach.