Jak wybrać opiekunkę dla osoby starszej? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać opiekunkę dla osoby starszej? Na co zwrócić uwagę?

Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra opiekunka osób starszych? Odpowiedni dobór osoby do specyfiki pracy, a także preferencji seniora gwarantuje udaną współpracę na lata. Poniżej zostały wymienione uniwersalne cechy, które są niezbędne przy pomocy i opiece nad seniorami. Tym samym profesjonalne opiekunki w Toruniu powinny się nimi odznaczać.

Cierpliwość

Duże pokłady cierpliwości to jedna z najistotniejszych kwestii w tym zawodzie. Osoby starsze i schorowane zwykle wykonują wiele czynności nieco powolniej, a przypomnienie sobie pewnych faktów wymaga od nich dłuższego zastanowienia.

Empatia oraz wysoka wrażliwość

Ta cecha pozwoli lepiej zrozumieć problemy, z jakimi zmaga się senior. Poczucie zrozumienia przez drugą osobę oraz ludzkie podejście to jedne z najistotniejszych oczekiwań ze strony starszych wobec opiekunki – w Toruniu specjalistki spełniają tego typu wymagania.

Odpowiedzialność

Opieka nad drugą osobą, a tym samym w pewnym sensie odpowiadanie za cudze życie wyklucza nieodpowiedzialność. Człowiek opiekujący się seniorem nie może bagatelizować ważnych wizyt czy jego problemów zdrowotnych.

Samodzielność i dyscyplina

To kolejne niezwykle istotne cechy z perspektywy osoby zatrudniającej opiekuna. W tego rodzaju pracy zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają odrobiny improwizacji oraz samodzielnego myślenia. Dyscyplina z kolei pozwoli na trzymanie się niezbędnych harmonogramów i pamiętanie o takich czynnościach jak podawanie codziennie określonej dawki leków.

Jakie kompetencje są najbardziej istotne przy doborze opiekunki dla seniora?

Znajomość języka obcego

Ta umiejętność jest szczególnie cenna w przypadku opieki nad osobami, które nie mówią biegle po polsku ze względu na miejsce pochodzenia. Znajomość obcego języka jest zawsze przydatną kompetencją i może okazać się niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie, np.: pobyt seniora za granicą.

Podstawowa wiedza na temat zdrowego stylu życia

Wiedza z tego zakresu pozwoli na jeszcze lepsze zadbanie o zdrowie seniora. Porady z zakresu odpowiedniej ilości aktywności fizyczne czy obecność odpowiednich składników odżywczych w określonych proporcjach sprawia, że starsza osoba jest w dobrych rękach.

Znajomość zasad pierwszej pomocy i podstawowa wiedza na temat chorób

Świadomość potencjalnych zagrożeń ze strony zdrowia, możliwość rozpoznania objawów, a także umiejętności reagowania w przypadku niespodziewanego omdlenia to niezwykle cenne umiejętności w przypadku opieki nad osobą starszą.

Jak znaleźć dobrą opiekunkę osób starszych w Toruniu?

Osoby poszukujące osoby na takie stanowisko zazwyczaj rozpoczynają od wpisania w wyszukiwarkę frazy „opiekunki Toruń„. Pozwoli to znaleźć szereg agencji, które zatrudniają kobiety. Internet jest cennym źródłem wiedzy, ponieważ pozwala na poznanie opinii osób mających okazję korzystać z tego typu usług. W Toruniu dobrą opinią może poszczycić się spora liczba firm. Wiele osób również samodzielnie zamieszcza oferty na portalach ogłoszeniowych. Przeglądanie ofert może dać ogląd na oferowane stawki czy oczekiwania innych pracodawców.