Categories Porady

Jak wybrać opiekunkę dla osoby starszej? Na co zwrócić uwagę?

Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra opiekunka osób starszych? Odpowiedni dobór osoby do specyfiki pracy, a także preferencji seniora gwarantuje udaną współpracę na lata. Poniżej zostały wymienione uniwersalne cechy, które są niezbędne przy pomocy i opiece nad seniorami. Tym samym profesjonalne opiekunki w Toruniu powinny się nimi odznaczać.

Cierpliwość

Duże pokłady cierpliwości to jedna z najistotniejszych kwestii w tym zawodzie. Osoby starsze i schorowane zwykle wykonują wiele czynności nieco powolniej, a przypomnienie sobie pewnych faktów wymaga od nich dłuższego zastanowienia.

Empatia oraz wysoka wrażliwość

Ta cecha pozwoli lepiej zrozumieć problemy, z jakimi zmaga się senior. Poczucie zrozumienia przez drugą osobę oraz ludzkie podejście to jedne z najistotniejszych oczekiwań ze strony starszych wobec opiekunki – w Toruniu specjalistki spełniają tego typu wymagania.

Odpowiedzialność

Opieka nad drugą osobą, a tym samym w pewnym sensie odpowiadanie za cudze życie wyklucza nieodpowiedzialność. Człowiek opiekujący się seniorem nie może bagatelizować ważnych wizyt czy jego problemów zdrowotnych.

Samodzielność i dyscyplina

To kolejne niezwykle istotne cechy z perspektywy osoby zatrudniającej opiekuna. W tego rodzaju pracy zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają odrobiny improwizacji oraz samodzielnego myślenia. Dyscyplina z kolei pozwoli na trzymanie się niezbędnych harmonogramów i pamiętanie o takich czynnościach jak podawanie codziennie określonej dawki leków.

Jakie kompetencje są najbardziej istotne przy doborze opiekunki dla seniora?

Znajomość języka obcego

Ta umiejętność jest szczególnie cenna w przypadku opieki nad osobami, które nie mówią biegle po polsku ze względu na miejsce pochodzenia. Znajomość obcego języka jest zawsze przydatną kompetencją i może okazać się niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie, np.: pobyt seniora za granicą.

Podstawowa wiedza na temat zdrowego stylu życia

Wiedza z tego zakresu pozwoli na jeszcze lepsze zadbanie o zdrowie seniora. Porady z zakresu odpowiedniej ilości aktywności fizyczne czy obecność odpowiednich składników odżywczych w określonych proporcjach sprawia, że starsza osoba jest w dobrych rękach.

Znajomość zasad pierwszej pomocy i podstawowa wiedza na temat chorób

Świadomość potencjalnych zagrożeń ze strony zdrowia, możliwość rozpoznania objawów, a także umiejętności reagowania w przypadku niespodziewanego omdlenia to niezwykle cenne umiejętności w przypadku opieki nad osobą starszą.

Jak znaleźć dobrą opiekunkę osób starszych w Toruniu?

Osoby poszukujące osoby na takie stanowisko zazwyczaj rozpoczynają od wpisania w wyszukiwarkę frazy „opiekunki Toruń„. Pozwoli to znaleźć szereg agencji, które zatrudniają kobiety. Internet jest cennym źródłem wiedzy, ponieważ pozwala na poznanie opinii osób mających okazję korzystać z tego typu usług. W Toruniu dobrą opinią może poszczycić się spora liczba firm. Wiele osób również samodzielnie zamieszcza oferty na portalach ogłoszeniowych. Przeglądanie ofert może dać ogląd na oferowane stawki czy oczekiwania innych pracodawców.