Categories Technologia

Jak otrzymać dofinansowanie na modernizację oświetlenia?

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę zwłaszcza w przypadku hal fabrycznych i innych budynkach przemysłowych. Często miejsca takie posiadają słabe oświetlenie naturalne (np. z powodu braku okien), dlatego niezbędne jest korzystanie z elektrycznych źródeł światła przez cały czas. Dodatkowo, jeśli zakład pracuje w trybie trójzmianowym, to oświetlenie musi działać przez całą dobę. W związku z tym wiele firm decyduje się na modernizację oświetlenia w taki sposób, aby wykorzystywać potencjał technologii LED. Wiąże się to z pewnymi kosztami, dlatego warto wiedzieć, jak otrzymać na nie dofinansowanie.

Dlaczego warto sięgać po oświetlenie LED?

Dzięki modernizacji oświetlenia można bardzo łatwo wypracować znaczne oszczędności na energii elektrycznej. Dodatkowo firma zyska miano dbającej o środowisko, a to z kolei przełoży się na jej lepszy wizerunek w oczach ewentualnych klientów i partnerów. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, które decyduje się na krok, jakim jest modernizacja oświetlenia LED, oszczędności mogą być bardzo spore. Technologia diod LED wiąże się z niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, a dodatkowo są one o wiele wydajniejsze i żywotniejsze w porównaniu do tradycyjnych żarówek i wielu innych rozwiązań oświetleniowych. W porównaniu ze standardowymi technologiami, instalacje oświetleniowe LED pozwalają na wypracowanie oszczędności na poziomie nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Co więcej, modernizacja oświetlenia LED jest opłacalna ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania.

Jakie są koszty modernizacji oświetlenia?

Koszty modernizacji oświetlenia zależą od wielkości firmy i stosowanej instalacji. Dzięki wypracowywanym oszczędnościom mogą jednak zwrócić się dość szybko. Ponadto istnieje możliwość starania się o specjalne dofinansowanie, dzięki któremu modernizacja oświetlenia LED jest jeszcze bardziej opłacalna. Pozyskiwanie dodatkowych środków na modernizację wymaga sporządzenia odpowiedniego projektu. Należy w nim uwzględnić poniesione koszty, ale oprócz tego niezbędne jest przedstawienie aspektów ekonomicznych i ekologicznych. Mają one skłonić organizacje państwowe i unijne oraz inwestorów prywatnych do przeznaczenia swoich środków na taką modernizację. W wielu przypadkach bardzo ważny jest nacisk na korzystny wpływ modernizacji na środowisko i eliminację negatywnego wpływu działania człowieka na ekosystemy.

Unijne dofinansowanie do wymiany oświetlenia

Jednym z głównych źródeł wsparcia, które umożliwia uzyskanie dofinansowanie wymiany oświetlenia, jest Unia Europejska. Regularnie przekazuje swoje środki samorządom, gminom i firmom, w których zmiana oświetlenia na ledowe wpływa korzystnie na rozwój ich działalności. Przygotowując projekt dotyczący takiego wsparcia, należy sporządzić go, bazując na przeprowadzonym audycie oświetlenia.

Pieniądze na modernizacje można uzyskać także w ramach programów lokalnych oraz ogólnopolskich. O dofinansowanie wymiany oświetlenia można wnioskować w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Finansowanie modernizacji oświetlenia

Nie każdy posiada jednak dużą wiedzę na temat oświetlenia i sposobów pozyskiwania dofinansowania procesu jego modernizacji. Warto poszukać profesjonalnych firm, które specjalizują się w tego typu działaniach. Ciekawą alternatywą dla środków unijnych jest oferta na finansowanie modernizacji oświetlenia – Luxmat. Prezentowana firma dokonuje profesjonalnej modernizacji i pokrywa jej koszty.

Po wykonaniu modernizacji klient uzyska spore oszczędności, jednak będą przeznaczone na spłatę rat dla firmy. Po upływie pewnego czasu i spłaceniu całości inwestycji można będzie cieszyć się wyłącznie oszczędnościami. Modernizacja oświetlenia LED wykonana w ten sposób pozwala na uniknięcie bardzo dużych wydatków stanowiących spore obciążenie dla budżetu wielu przedsiębiorstw. Jeśli więc szukasz fachowych i interesujących rozwiązań z zakresu finansowania modernizacji oświetlenia, to oferta Luxmat spełni Twoje oczekiwania.