Categories Przemysł

Jak wybrać najlepszą nalewarkę?

Urządzenia określane jako nalewarki mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je choćby w produkcji chemii gospodarczej, chemii kosmetycznej czy w przemyśle spożywczym. Zadaniem nalewarki jest napełnianie płynami różnego rodzaju opakowań, które odznaczają się różnym stopniem lepkości i gęstości. Urządzenie to powinno znaleźć się w każdym nowoczesnym zakładzie przemysłowym, zajmującym się produkcją wspomnianych płynów. Na rynku dostępne są różne nalewarki. Jaka więc będzie najlepsza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wiedzieć, czym się charakteryzują i od siebie różnią.

Nalewarka przelewowo-ciśnieniowa

Jak wspomniano, na rynku dostępne są nalewarki różnego typu. Jednym z nich są nalewarki przelewowo-ciśnieniowe. To najpowszechniejszy model tego urządzenia. Wykorzystywane są do uzupełniania opakowań szklanych oraz tych z tworzyw sztucznych o dużej gramaturze. Taki rodzaj bardzo dobrze sprawdza się w przypadku płynów rzadkich, średniolepkich oraz pieniących się. Zaletą tego typu nalewarki jest to, że cały proces włącza się automatycznie w chwili, w której pod dozownikiem znajdzie się odpowiednia ilość opakowań. Dodatkowo, ten model urządzenia uszczelnia opakowania w trakcie dozowania płynu. Warto dodać, że przy tym rozwiązaniu nie dochodzi do marnowania płynu. Jego nadmiar jest odprowadzany przez rurkę i znów wykorzystywany przy ponownym rozlewaniu.

Podciśnieniowa nalewarka do butelek szklanych

 

Ten typ stosuje się do rozlewu niegazowanego płynu o niskiej gęstości i lepkości. Działanie nalewarki podciśnieniowej polega na zasysaniu płynu ze zbiornika o niższym ciśnieniu niż atmosferyczne i wtłoczeniu go do szklanej butelki, w której panuje ciśnienie atmosferyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie większej septyczności rozlewanego płynu przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Do zalet omawianego urządzenia zaliczyć można szybkość pracy oraz precyzję w nalewaniu. Na rynku dostępne są modele automatyczne, półautomatyczne oraz liniowe.

Nalewarka tłokowa

Linie rozlewnicze w zakładach produkcyjnych często wyposażone są także w nalewarki tłokowe. Urządzenia te dozują płyn w sposób objętościowy. Wykorzystuje się do tego pompy ssąco-tłoczące. Taki rodzaj mechanizmu charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością. Stosowane tutaj tłoki wykonane mogą być z różnych materiałów. Mogą być to tłoki stalowe, tworzywowe HDPE bądź ceramiczne. Zaletą tego modelu nalewarki jest to, iż umożliwia ona montaż różnych rodzajów nalewaków w zależności od konkretnych potrzeb. Wymienić można tu choćby nalewaki z uszczelnieniem, pneumatyczne zamykane (czyli niekapiące) czy podnoszące się wraz z lustrem płynu w trakcie nalewania. Takie rozwiązanie oferuje m.in. firma Autojet z Poznania, która specjalizuje się w procesach technologicznych w zakresie płynnego asortymentu. Nalewarki tej firmy cechują się szybkością pracy i wysoką precyzją.

Nalewarka przepływomierzowa

Model przepływomierzowy to system dozujący, w którym dawka kontrolowana jest przez przepływomierze, które mogą występować w dwóch rodzajach. Mowa tu o przepływomierzach masowych oraz elektromagnetycznych. Dużą zaletą tego typu nalewarki jest fakt, iż może być ona dostosowana do różnych płynów oraz różnych wielkości porcji. Zmian dokonuje się poprzez wybór odpowiednich ustawień w menu urządzenia. Co ważne, taka nalewarka do butelek może pracować bez konieczności ich uszczelniania pod lustro dozowanego płynu.

Nalewarka wagowa

Maszyny rozlewnicze mogą być także wyposażone w nalewarki wagowe. Wykorzystywane są w przypadkach, kiedy wymagana jest bardzo duża dokładność przy napełnianiu opakowań o dużych rozmiarach oraz przy nalewaniu płynów o wysokiej lepkości. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że ogranicza ona ryzyko strat podczas dozowania płynów. Wszystko dzięki zastosowaniu precyzyjnego sterowania wagowego. Dzięki temu modelowi ma się pewność, że w każdym opakowaniu znajduje się dokładnie taka sama ilość płynu. Tak jak w przypadku nalewarek podciśnieniowych, tak i w przypadku tych wagowych wyróżnić można modele automatyczne, półautomatyczne i liniowe. Jedne z najlepszych nalewarek znajdziesz pod następującym adresem: https://www.autojet.com.pl/kategorie/nalewarki/.