Categories Porady

Jak wybrać wytrzymałe trzonki do narzędzi?

Jeżeli masz własną posiadłość i wykonujesz na niej prace porządkowe, to z pewnością są Ci potrzebne różnego rodzaju narzędzia, w tym także siekiera. Jak wybrać do niej wytrzymały trzonek i na co warto zwrócić uwagę? O tym dowiesz się w artykule!
Siekiera jest ręcznym narzędziem, które składa się z metalowego ostrza osadzonego na drewnianym trzonku. Możesz wykorzystać ją do ścinania mniejszych drzew, za jej pomocą przygotować drewno na opał czy ognisko lub użyć jako ciężkiego młota. To bardzo funkcjonalne narzędzie, dlatego warto je mieć w swoim gospodarstwie.

Jakie są rodzaje siekier?

Dostępne są różne rodzaje narzędzi. Siekiera kempingowa ma niewielką wagę od 0,5kg do 0,7kg. Doskonale nadaje się do prac przydomowych, obcinania gałęzi czy też okorowania drzew. Siekiera ciesielska/dekarska charakteryzuje się wgłębieniem, które pozwala na jej trzymanie blisko ostrza, co umożliwia precyzyjną pracę. Siekiery uniwersalne, czyli gospodarskie, służą do wszelkich prac przydomowych oraz ogrodniczych. Siekiery do łupania mają długi trzonek, inaczej nazywane są siekieromłotami. Za pomocą tych narzędzi możliwe jest łupanie dużych plastrów drzewa. Siekiery do rozłupywania są wąskie i mają pełny, płaski szlif.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania trzonka do siekier?

Siekiera należy do niebezpiecznych narzędzi, dlatego w trakcie wybierania trzonka do niej, powinieneś zwrócić uwagę na wygodę użytkowania oraz możliwość ześlizgnięcia się jej. Dobry uchwyt uchroni Cię przed taką sytuacją. Trzonek powinien dobrze przylegać do metalowego ostrza, dzięki temu nie stracisz panowania nad narzędziem. Uchwyty do siekier często ulegają zniszczeniom, dlatego konieczna jest ich wymiana.

Kiedy warto wymienić trzonki do siekiery?

Trzonki do siekier należy wymieniać, gdy metalowa głowica się rusza. Jeśli widoczne są mniejsze luzy, wtedy wystarczy nabić klin. Natomiast kiedy luzy są zbyt duże, wtedy należy wymienić uchwyt. Podobnie jest pęknięciami trzonka. Pamiętaj, że każde widoczne pęknięcie będzie szybko się powiększało.

Jak wybrać trzonki do siekiery?

Jeśli zamierzasz dopasować trzonek do siekiery, chwyć dłonią za niego przy samej głowicy. Następnie ułóż ją wzdłuż wyciągniętej ręki. Trzonek nie powinien sięgać pachy. Jeśli okaże się, że jest zbyt długi, wtedy wybierz mniejszy rozmiar i ponownie go przymierz. Następnie chwyć siekierę za końcówkę trzonka i pozwól, aby luźno wisiała. Unieś siekierę do pozycji pionowej, użyj siły nadgarstka. Potraktuj łokieć jako dźwignię. Jeśli okaże się, że nie będziesz mógł unieść narzędzia, to znaczy, że jest zbyt ciężkie. W takiej sytuacji należy wybrać mniejszy trzonek.

Jak należy wymienić trzonek do siekiery?

Kiedy grubsza końcówka trzonka pasuje do siekiery, wykonaj podłużne nacięcie wzdłuż osi jego osi. Następnie w tym miejscu nabij klin. Nacięcie zrób, kiedy jeszcze metalowe ostrze nie wchodzi do końca. Jeśli zrobisz odwrotnie, głowica  będzie trzymała się zbyt luźno. Następnie zeszlifuj zgrubioną końcówkę trzonka i dopasuj ją do głowicy. Nie może ona wchodzić zbyt luźno, wymaga dobicia. Kiedy dopasujesz głowicę, nabij ją na przygotowany wcześniej klin.  Możesz go wystrugać z drewna albo kupić gotowy produkt w sklepie internetowym pph-kif.pl. Jeśli zdecydujesz się na drewniany trzonek, zaznacz na nim głębokość nacięcia pod klin. Nie wbijaj klina głębiej. Będzie się trzymał mocniej, jeśli przed wbiciem go posmarujesz drewniany trzonek klejem do drewna. Natomiast jeśli wybierzesz klin metalowy, zwróć uwagę na to, aby jego wielkość odpowiadała głębokości nacięcia.

Jak należy dbać o siekierę, aby wytrzymała jak najdłużej?

Po zamontowaniu trzonka do siekiery naostrz głowicę po obu stronach jej długości. Możesz zrobić to za pomocą osełki diamentowej albo z kamienia. Następnie zakonserwuj ją i posmaruj specjalnym olejem. To ważne, jeśli Twoja siekiera może mieć kontakt z wodą. Siekiera jest prostym narzędziem, które wymaga odpowiedniej wiedzy w trakcie korzystania z niej.