Części do ciągnika MTZ 82

Choć polski przemysł w ostatnich latach rozwija się bardzo prężnie, cały czas w głównej mierze jesteśmy krajem rolniczym. Możemy pochwalić się bowiem istnieniem blisko 1,5 miliona gospodarstw rolnych, które zajmują się uprawą ziemi lub hodowlą zwierząt. Gospodarstwa rolne do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego sprzętu. Możemy zaliczyć do tego przede wszystkim ciągniki oraz maszyny rolnicze. Bez nich produkcja rolna byłaby znacznie utrudniona, a osiąganie wysokich zbiorów – praktycznie niemożliwe. Polscy rolnicy korzystają z maszyn i ciągników pochodzących z całego świata. Oczywiście najbardziej popularne są marki rodzime takie jak Ursus. Zdarzają się jednak gospodarstwa z mniej znanymi maszynami. Możemy do nich zaliczyć białoruski MTZ. Producent ten dostarczał do naszego kraju ciągniki w latach 70. i 80. Najchętniej importowaną maszyną był w tamtych latach ciągnik MTZ-82. Czym wyróżnia się jego konstrukcja i jak wygląda aktualnie dostęp do jego części?

Charakterystyka ciągnika MTZ 82

Białoruskie ciągniki MTZ 82 były importowane do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od połowy lat 70. Uznawano je wówczas za sprzęt nowoczesny i poniekąd luksusowy. Mogli więc sobie na niego pozwolić jedynie gospodarze posiadający prężnie działające gospodarstwa rolne. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego ciągnika chwaliły przede wszystkim jego mobilność i wytrzymałość na skomplikowane i czasochłonne prace polowe. Największym wyróżnikiem MTZ 82 był jednak napęd na oś przednią. W przypadku maszyn rolniczych jest to niezwykle rzadkie zjawisko, ponieważ większość posiada napęd na koła tylne. Ogromnym plusem był również bezawaryjny silnik połączony z odpowiednią skrzynią biegów. Niestety skrzynia sprawiała od początku dość duże problemy, podobnie jak sprzęgło. Dzieje się tak do dziś, ponieważ problem nie został rozwiązany przez konstruktorów firmy MTZ.
Dużym minusem ciągnika MTZ 82 jest także instalacja elektryczna. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze słabą instalacją o mocy zaledwie 12 V, zasilaną dwoma małymi akumulatorami. Niestety niska moc powoduje częste problemu z odpaleniem silnika. Dzieje się tak w szczególności zimą. Wadą jest również mała i bardzo ciasna kabina. Operator ciągnika jest więc zmuszony do pracy w dużym hałasie i małej przestrzeni.

Dostęp do części zamiennych ciągnika MTZ 82

Szybki dostęp do części zamiennych w przypadku starszych ciągników jest bardzo ważny. W szczególności wówczas, gdy mówimy o maszynach importowanych z krajów byłego Związku Radzieckiego. Na szczęście części do ciągnika MTZ 82 są dostępne w sklepach rolniczych i aukcjach internetowych. W przypadku elementów używanych należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich stan techniczny. Bardzo często zdarza się bowiem, że są mocno zużyte i kiepskiej jakości. Montaż takich elementów może przynieść efekt odwrotny od zakładanego. Zdecydowanie lepiej skorzystać więc z nowych części do MTZ 82, które zapewniają nie tylko wysoką jakość, ale połączone są również z otrzymaniem odpowiedniej gwarancji i rękojmi ich sprawności.
Poszukując części zamiennych do ciągnika MTZ warto odwiedzić sklep internetowy agri-truck.pl, w którym znajdziemy większość wysokiej jakości zamienników. Są to zarówno części układu elektrycznego, jak i mechanicznego. Możemy zaliczyć do nich między innymi: rozruszniki, bendixy, sprzęgła, chłodnice, czujniki, filtry, części silnika, pompy czy elementy skrzyni biegów. Bardzo dobra dostępność i sprawna logistyka sprawiają, że dostawa zamówionych produktów możliwa jest już następnego dnia roboczego po złożeniu zamówienia. W przypadku ewentualnej awarii ciągnika czas jest bardzo ważny. Im szybciej usuniemy usterkę, tym szybciej będzie można wrócić do używania ciągnika do prac polowych, do których jest przeznaczony.
W przypadku ciągnika MTZ 82 warto posiadać w swoim warsztacie elementy, które ulegają najczęstszym awariom. Są to przede wszystkim bezpiecznik, czujniki i elementy rozrusznika. Awarie tych części nie będą dla nas wówczas większym problemem, ponieważ we własnym zakresie będziemy mogli je szybko usunąć.