Categories Porady

Jak wygląda praca w księgowości? Jak zacząć?

Podjąć decyzje o wybraniu ścieżki zawodowej księgowego można już na relatywnie wczesnym etapie kształcenia. Osoby, które widzą się w tym zawodzie, mogą podjąć decyzje o aplikowanie do technikum ekonomicznego. Dzięki temu po zdanych praktykach oraz zdanym egzaminie zawodowym będą oni mieli szanse podjęcia pierwszych prac w księgowości już po 5-letnim technikum. Osoby, które pragną w dalszym ciągu zgłębiać wiedzę w tym kierunku lub dopiero zaczynają interesować się tematyką finansów, powinny udać się na studia z tej dziedziny. Ukończenie Kierunków takich, jak i finanse i rachunkowość, czy ekonomia, nie rzadko jest wymaganym kryterium przez potencjalnych pracodawców. Oprócz tego kandydat na stanowisko księgowego powinien posiadać kilka innych umiejętności. Można do nich zaliczyć m.in. znajomość programu Excel, który jest niezbędny do pracy w tym zawodzie, znajomość podstawowych funkcji popularnych programów księgowych, a w przypadku międzynarodowych firm znajomość języka obcego na poziomie B2.

Księgowość – opis stanowiska pracy księgowego

Praca księgowego to zawód dla osób, które są gotowe na naukę przez całe życie. Jest to związane z ciągłymi zmianami w zawadach rozliczania i konieczności bycia na bieżąco z coraz to nowymi regulacjami prawnymi. Osoby pracujące na stanowisku księgowego na co dzień pracują na programach księgowych, a do ich głównych zadań można zaliczyć monitorowanie finansów firmy. Przyszłemu księgowemu nie mogą być obce zagadnienia z zakresu podatków, czy bycie odpowiednio zorganizowanym, tak by z powodzeniem radzić sobie z wykonywaniem wielu czynności jednocześnie. Konieczność gromadzenia faktur wymaga również zdyscyplinowania oraz dobrej organizacji pracy.

Księgowi – jak wyglądają ich zarobki?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zarobki księgowego. Należą do nich m.in. staż pracy, wielkość firmy, w jakiej oni pracują, miejscowość zatrudnienia, czy ilość odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Dane zabrane na próbie 4242 osób pracujących na tym stanowisku wykazują, że mediana zarobków na tym stanowisku w przypadku specjalisty to 5200 brutto. Z kolei osoby, które są na początku kariery zawodowej i mają stanowisko młodszego specjalisty, mogą zarabiać ok. 4400 brutto.

Księgowość w Poznaniu 

Poznań jest jednym z większych polskich miast. Z tego względu osoby poszukujące pracy w księgowości mogą szanse aplikować na wiele ofert pracy. Osoby mające oczekiwane przez pracodawcę wymagania i kompetencje mogą aplikować na zróżnicowane oferty. Księgowość w Poznaniu stwarza możliwość zarówno pracy w dużych międzynarodowych korporacjach, jak i nieco bardziej kameralnych biurach rachunkowych. Kandydaci mogą znaleźć oferty pracy zdalnej, hybrydowej lub stacjonarnej. Poszukując pracy księgowego w Poznaniu, można natknąć się na oferty stanowisk takich, jak Junior Accountant, Specjaliści w określonych obszarach księgowości, jak rozliczenia, controlling, czy VAT. Nierzadko poszukiwani są kandydaci znający określony język. Najczęściej są to stanowiska z językiem angielskim, choć bywają również poszukiwani pracownicy ze znajomością norweskiego, niemieckiego, czy duńskiego.