Categories Budownictwo

Jakie są rodzaje ogrzewania?

System grzewczy to jedna z najważniejszych instalacji w każdym domu – w końcu to on pozwala na skuteczne utrzymanie właściwej temperatury w budynku podczas chłodniejszych dni. Prawidłowe działanie ogrzewania wpływa na nasze samopoczucie, odpowiednie parametry powietrza (np. wilgotność), a także przede wszystkim – na koszty, które ponosimy, zwłaszcza w sezonie zimowym. Wybór technologii, która będzie najodpowiedniejsza do naszego domu czy lokalu, jest bardzo istotny – a zarazem niezwykle trudny. Większość z nas nie ma wystarczającej wiedzy na temat różnych systemów grzewczych, by podjąć świadomą i słuszną decyzję. W tym artykule postaramy się przybliżyć podstawy, abyś wiedział, spośród jakich opcji możesz wybierać.

Rodzaje ogrzewania w domu

Systemy grzewcze możemy podzielić ze względu na to, jakie paliwo wykorzystują i czego potrzebują do działania. Przede wszystkim wyróżnia się: ogrzewanie elektryczne, gazowe, zasilane stałymi paliwami oraz pompy ciepła. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje wady i zalety oraz specyfikę działania. Jedne są bardziej popularne ze względu na znaczną energooszczędność i działanie w zgodzie z ekologią, inne są wybierane coraz rzadziej. Czym tak naprawdę się różnią?

Ogrzewanie gazem

Już na wstępie należy zaznaczyć, że ten system ogrzewania, choć w miastach i podmiejskich miejscowościach bardzo popularny, ma dość istotne ograniczenie – by go zamontować, budynek musi posiadać przyłącze do sieci gazowej lub dysponować zbiornikiem na gaz (co jest dość kosztowną opcją, zwłaszcza na początku inwestycji). Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, nie ma przeszkód, by z tego systemu skorzystać. Umożliwia on wybór pomiędzy ogrzewaniem podłogowym, a zastosowaniem grzejników (w tym wypadku należy wziąć pod uwagę, że konieczne będzie odpowietrzanie kaloryferów co jakiś czas). To stosunkowo tani sposób grzania, szczególnie jeżeli wybierzemy nowoczesny, zaawansowany technologicznie piec gazowy. Nie zajmie on wiele miejsca, a jest bardzo wydajny.

Piec na pellet

Ogrzewanie wykorzystujące paliwa stałe powoli staje się coraz mniej popularne, a to ze względu na wciąż zaostrzające się normy dotyczące czystości powietrza i ograniczania produkcji spalin. Jednak wiele technologii grzewczych tego rodzaju obecnie zostało tak unowocześnionych, że stały się one w pełni ekologiczne – jak na przykład piece na pellet. To doskonała opcja dla osób, które nie posiadają dostępu do sieci gazowej, a obawiają się kosztów generowanych przez ogrzewanie elektryczne. Pellet to przyjazny dla środowiska materiał, podczas jego spalania powstaje bardzo niewiele spalin i jeszcze mniej popiołu.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne często jest demonizowane jako bardzo drogie – w rzeczywistości wcale takie nie jest. Oczywiście, jeżeli postawimy na zwykłe grzejniki lub piec elektryczny, zużycie energii może być spore, jednak w połączeniu z fotowoltaiką lub foliami grzewczymi na podczerwień – stanie się niezwykle energooszczędne. Jest stosunkowo niedrogie, jeżeli chodzi o początkowe koszty montażu i zakupu materiałów i sprzętu, można je instalować zarówno w nowych budynkach, jak i starszych. Doskonale sprawdza się jako ogrzewanie podłogowe – jest wtedy bardziej wydajne.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwala znacznie zminimalizować koszty ogrzewania budynku. To urządzenia w stu procentach ekologiczne, które czerpią energię z otoczenia, a do działania potrzebują minimalnej ilości prądu. Są wykorzystywane w nowoczesnych domach energooszczędnych i pasywnych i wydaje się, że stanowią przyszłość instalacji grzewczych. W zależności od rodzaju mogą pobierać ciepło z powietrza, wody lub gruntu. Jedyną wadą tej technologii jest często bardzo wysoki koszt, jaki musimy ponieść, kupując urządzenia i montując je (dotyczy to zwłaszcza gruntowych pomp ciepła).

Jakie ogrzewanie wybrać?

Oczywiście to, które dla danego budynku będzie najbardziej korzystne. W grę wchodzi bardzo wiele czynników – jak bardzo zależy nam na ekologii, czy dysponujemy odpowiednimi przyłączami, dodatkowym źródłem prądu np. w postaci fotowoltaiki, a także czy mamy na tyle wolnej przestrzeni, by ustawić np. piec na pellet. W grę wchodzi również początkowy koszt danego systemu – często bardzo wysoki. Należy przy tym pamiętać, że żadne ogrzewanie nie będzie wydajne, jeśli dom nie posiada właściwej izolacji.