Categories Porady

Po co ubezpieczać wypożyczony samochód?

Kiedy wynajmujesz samochód, jesteś odpowiedzialny za wszelkie szkody powstałe w wyniku korzystania z pojazdu. Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia jest bardzo ważne. Istnieją różne możliwości uzyskania ubezpieczenia samochodu z wypożyczalni. Możesz skorzystać z własnej polisy, oczywiście tylko wtedy, gdy warunki obejmują ten rodzaj ryzyka. Jeśli stosujesz tę opcję, możesz skorzystać z ubezpieczenia karty kredytowej, ale również tylko wtedy, gdy warunki obejmują to rozwiązanie. Trzecia możliwość to wykupienie ubezpieczenia wypożyczonego samochodu.

Istnieje wiele powodów, dla których warto wynająć samochód. Twój pojazd może być niesprawny po wypadku lub awarii lub potrzebujesz sprawdzonego auta do użytku na wakacjach. Podróżowanie może być kosztowne, gdy wyruszasz za granicę, ale ubezpieczenie wynajmowanego samochodu może zapewnić opłacalne rozwiązanie.

Najczęstszym pytaniem, które pada, dotyczy powinności ubezpieczenia wynajętego samochodu. W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją jednak dwie opcje, które niosą ze sobą potencjalne korzyści.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie wynajmowanego samochodu?

Warto, ponieważ „wypadki chodzą po ludziach”. Oczywiście, poniesiesz dodatkowe koszty z tytułu ubezpieczenia wynajmowanego samochodu. Weź pod uwagę fakt, że będziesz prowadzić pojazd w nieznanym obszarze, co może prowadzić do nieprzewidzianych sytuacji i ewentualnego wypadku. Firmy zajmujące się wynajmem aut w Szczecinie oferują ubezpieczenie, jeśli nie masz pełnego zakresu ryzyk polisy samochodowej. Gdy zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia samochodu z wypożyczalni i dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia, wówczas możesz skorzystać z jej zakresu. W takim wypadku wzrost Twojej polisy ubezpieczeniowej Cię nie dotyczy.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia wynajętego samochodu?

Większość ludzi rezygnuje z ubezpieczenia wypożyczonego samochodu, ponieważ mają własną polisę samochodową obejmującą wszystkie następstwa nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli posiadasz tylko odpowiedzialność cywilną tzw. OC, konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni.

Jednym z powodów, dla którego można zrezygnować z kupna, jest dodatkowe obciążenie budżetu w przypadku, gdy posiadasz pełne ubezpieczenie na „osobistej” polisie samochodowej OC i AC. Wówczas jesteś chroniony, jeśli spowodujesz wypadek, a ponadto taka polisa pokrywa koszty naprawy zniszczonego samochodu. Każda firma ubezpieczeniowa w przypadku uszkodzenia wynajętego auta z Twojej winy zażąda od Ciebie zwrotu należności za wszystkie mające przywrócić go do pierwotnego stanu. Dlatego rezygnacja z dodatkowego ubezpieczenia może mieć w tym przypadku uzasadnienie. Jednakże jeśli zostaniesz uznany za winnego wypadkowi, najprawdopodobniej zwiększy to stawkę Twojej polisy samochodowej o 15-30%. Wszystko zależy od firmy ubezpieczeniowej, w której została zawarta polisa.

Czy można i czy warto rozszerzyć zakres swojej polisy o ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni?

To decyzja, którą musisz skonsultować ze swoim agentem. Jednak nawet jeśli będzie to dodatkowy koszt, jest to korzystne rozwiązanie, ale musisz pamiętać o pewnej sprawie.

Firma zwróci Ci pieniądze za wypożyczony samochód tylko wtedy, gdy stanowi podobny model do tego posiadanego przez Ciebie. Oznacza to, że jeśli jesteś właścicielem Volkswagena, a wynajmujesz Porsche, nie otrzymasz zwrotu kosztów. Dlatego lepiej skorzystać z własnego ubezpieczenia wypożyczonego samochodu albo wybrać polisę w firmie zajmującej się wynajmem aut w Szczecinie.

Ponadto konieczne jest, abyś skontaktował się ze swoim agentem ubezpieczeniowym i ustalił, czy Twoja polisa obejmuje ryzyko w przypadku wynajmu samochodu. Wiele osób wypożycza pojazdy bez sprawdzenia, w jaki sposób zostaną pokryte koszty w przypadku uszkodzenia go. Może to spowodować ogromne problemy. Upewnij się, że wiesz, na jakich zasadach działa Twoje ubezpieczenie wynajmu samochodu, zanim podpiszesz dokumenty i zanim odjedziesz nowym pojazdem z parkingu.