Categories Porady

Jak dbać o środowisko? Praktyczne porady

Od pewnego czasu bardzo dużo mówi się o tym, jak możemy dbać o środowisko, ale czasem jest to bardziej pusty slogan niż faktyczne porady. Przyjrzyjmy się więc temu, co może zrobić „przeciętny Kowalski” dla środowiska.

Pamiętaj o segregowaniu odpadów

Przykładem dbania o środowisko jest choćby segregacja odpadów. Nie wymaga to od nas wielkiego wysiłku – wystarczy poczytać trochę w internecie, gdzie powinniśmy wyrzucać konkretne śmieci, a potem… do dzieła! Bardzo często można też spotkać się z instrukcjami na kontenerach – przeczytamy tam, co możemy wrzucać do tego kontenera, a czego nie powinniśmy. Poza tym warto też pamiętać, że gdy wyrzucacie odpady organiczne do specjalnego pojemnika, nie wyrzucajcie ich w plastikowym opakowaniu. To wydaje się logiczne, ale niestety nie zawsze takie jest. Segregowanie odpadów jest dobrym sposobem, żeby zacząć dbanie o środowiska od wprowadzenia zmian w swoim domu.

Pij wodę (z bidonów wielokrotnego użytku)

Kolejna odpowiedź na pytanie jak dbać o środowisko przychodzi z wyborem bidonu czy butelki na wodę. Jeśli pijecie dużo wody, warto odciążyć trochę planetę poprzez rezygnację z kupowania zgrzewek wody czy po prostu tej jednej butelki za każdym razem, gdy jesteście spragnieni. Dużo mówi się o tym, że plastik bardzo szkodzi środowisku, a minusem wspomnianych butelek jest ich jednorazowość.

Na szczęście jest alternatywa – bidony wielokrotnego użytku. To prawda, one też są często wykonane z plastiku, ale jest to na przykład plastik z recyklingu, poza tym będziecie używali tych butelek wiele razy. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele przeróżnych modeli – widać, że ten sposób dbania o środowisko znalazł odzew. Szukając idealnej butelki dla siebie zwróćcie uwagę na konkretne parametry – z jakiego plastiku butelka jest wykonana albo czy ma filtr. W przypadku butelki z filtrem możecie bez obaw pić wodę z kranu, wtedy trzeba tylko pamiętać o systematycznej wymianie filtra. Jeżeli pamiętacie o tym, żeby pić odpowiednią ilość wody dziennie, kupno butelki wielorazowego użytku może być Waszym przykładem jak dbać o środowisko.

Idź na zakupy z własną torbą

Może już zauważyliście, że w sklepach pojawiły się na przykład siateczki wielorazowego użytku na warzywa i owoce, sklepy też często proponują torby papierowe albo z tworzyw z recyklingu. To doskonałe przykłady tego, jak dbać o środowisko naturalne. Możecie wyjść naprzeciw tym trendom z własną torbą albo koszykiem. Dzięki temu w Waszych domach nie będą zalegały setki woreczków jednorazowego użytku, z którymi nie wiadomo co zrobić. Pamiętajcie też o tym, idąc na targ albo kupując warzywa i owoce. Sprzedawcy nie mają nic przeciwko spakowaniu Waszych jabłek czy papryki do woreczka, który sami ze sobą przynieśliście. Warto wyrobić w sobie ten nawyk zabierania swoich toreb, gdy wybieracie się na zakupy. Jeśli potraficie szyć na maszynie (albo znacie kogoś, kto się tym zajmuje), można zadbać o środowisko poprzez uszycie kilku materiałowych siateczek na warzywa i owoce z tkanin, których już nie potrzebujecie. Możecie też kupić takie siateczki, ale bardziej dbamy o środowisko, gdy recyklingujemy niż gdy kupujemy nowe rzeczy. Możecie też skorzystać z warsztatów szycia takich materiałowych woreczków – są czasami organizowane przez różne organizacje promujące zero waste i mówiące jak możemy dbać o środowisko.

Obsługa z zakresu ochrony środowiska dla firm

Jeśli prowadzicie firmę albo po prostu pracujecie w firmie, dla której dbanie o środowisko jest priorytetowe, może Was zainteresować temat usług z zakresu ochrony środowiska. Oznacza to, że firma, którą zatrudnicie w tym celu, będzie się zajmowała wypełnianiem określonych obowiązków w ramach obsługi z zakresu ochrony środowiska. Inną możliwością jest też konsulting albo szkolenia – dzięki nim będziecie na bieżąco z dyrektywami unijnymi i polskim prawem, aby dbać o środowisko naturalne. Przykładowe tematy, które podlegają pod przepisy środowiskowe to wykorzystywanie samochodu służbowego czy prowadzenie ewidencji odpadów.

To tylko kilka praktycznych porad jak dbać o środowisko naturalne. Jest dużo więcej możliwości, wśród których powinny znaleźć się takie, które przypadną Wam do gustu. Zatem do dzieła, dbajmy o środowisko!