Categories Porady

Quad na pedały dla dziecka – jaki wybrać?

Quad na pedały do doskonała alternatywa dla dziecięcego roweru. Może być doskonałym pomysłem na prezent. Jest to pojazd zachęcający do aktywności na świeżym powietrzu, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Zakup quada dziecięcego na pedały pomoże zachęcić pociechę do oderwania się od ekranu komputera czy telewizora. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się nawet zakup pojazdów dla całej rodziny i wspólne wybieranie się na wycieczki. Dziecko na quadzie może także towarzyszyć rodzicom w wycieczce rowerowej. W związku z rosnącą popularnością tego typu gokartów, producenci proponują swoim klientom coraz szerszą ofertę. Czym kierować się podczas zakupów? Jaki quad na pedały wybrać dla dziecka?

Quad na pedały – jaki rozmiar wybrać?

Pierwszym dylematem, jaki pojawia się podczas rozważań dotyczących zakupu tej zabawki jest kwestia wymiarów. Istnieje wiele modeli różniących się swoim przeznaczeniem. Podstawowe egzemplarze producenci z reguły dzielą na kategorie wiekowe. Można się nimi zasugerować, jednak należy wziąć pod uwagę, że dzieci w tym samym wieku różnią się wzrostem, który jest tu najważniejszym czynnikiem warunkującym odpowiednie dopasowanie. Wymiary quada muszą być odpowiednio dobrane w stosunku do wagi malucha, aby dziecko czuło się pewnie i miało nad pojazdem odpowiednią kontrolę. Dla najmłodszych należy wybierać wyjątkowo stabilne, solidne i bezpieczne modele. Istnieją także quady przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, a nawet wieloosobowe – dla całej rodziny. Zawsze należy zwracać uwagę na jakość materiałów, z których pojazd został wykonany. Konstrukcja powinna być ergonomiczna – nic nie powinno krępować ruchów dziecka prowadzącego quada. Niezwykle ważna jest też stabilność wszystkich elementów m.in. siedziska i kierownicy, aby nie doszło do niechcianego, niebezpiecznego wypadku spowodowanego usterką techniczną. Warto wybrać pojazd posiadający duże maksymalne obciążenie, aby mógł być wykorzystywany przez wiele sezonów. Pojazd powinien pozwalać na szybkie hamowanie i łatwe, precyzyjne pokonywanie zakrętów.

Quad dla dzieci na pedały – najważniejsze elementy

Istnieje kilka kluczowych elementów pojazdu, które mają znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo dziecka. Jednym z najważniejszych części jest fotel. Powinien być on ergonomiczny i gwarantować komfort podczas siedzenia. Jego zadaniem jest stanowienie odpowiedniej podpory dla kręgosłupa – jest to niezwykle ważna funkcja w pojeździe przeznaczonym dla wciąż rosnącego malucha, który jest narażony na powstanie wad postawy. Kierownica powinna być regulowana, żeby mieć możliwość indywidualnego dopasowania wysokości i zachowania prawidłowej pozycji siedzącej. Bardzo ważny jest też design. Choć nie jest to kwestia mająca bezpośredni wpływ na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, ładny wizerunek zabawki będzie zdecydowanie chętniej przez dziecko wykorzystywany. Niezwykle często wybierane są modele inspirowane samochodami konkretnych marek lub posiadające tematyczne nadruki. Wielu producentów decyduje się na dodanie atrakcyjnych dodatków takich jak klakson czy kierunkowskazy. Na pewno uatrakcyjnią one przejażdżkę i rozbudzą u malucha kreatywność.

Nawierzchnia a rozmiar kół

Bardzo istotnym elementem podczas zakupu quada na pedały jest przeanalizowanie nawierzchni, po których maluch będzie się poruszał. Jest to czynnik w dużej mierze uzależniający rodzaj kół i opon, które wybrany model powinien posiadać. Jeżeli przejażdżki będą odbywały się po asfalcie i parkowych alejkach – każdy rodzaj kół będzie odpowiedni. Jednak jeśli w planach są wycieczki po trudniejszych nawierzchniach, takich jak trawa czy piasek – należy wybrać opony, które zapewnią odpowiednią stabilność. Optymalnym rozwiązaniem, zapewniającym dobrą przyczepność kół jest zakup pojazdu wyposażonego w duże, pompowane koła. Są one niezwykle bezpiecznym rozwiązaniem, pozwalającym na komfortową jazdę.