Chip tuning – co to jest?

Każdy współczesny samochód jest wyposażony skomputeryzowany system, który zasadniczo kontroluje prawie wszystkie aspekty pojazdu, od świateł po wtrysk paliwa. Komputer ten (ECU) ma kluczowe znaczenie dla całej wydajności samochodu i może zostać zmodyfikowany w celu poprawienia jego parametrów.

 

Jakie funkcje kontroluje ECU?

 

Z reguły im nowszy jest samochód, tym więcej funkcji jest zależnych od działania ECU, wiele z nich bezpośrednio wpływa na osiągi auta, a także jego ekonomie, zwłaszcza te wymienione poniżej:

 

  • kontrola automatycznej skrzyni biegów,
  • zarządzanie prędkością,
  • kontrola systemu zawieszenia,
  • obsługa zaworów,
  • zarządzanie wtryskiem paliwa.

 

Chip tuning – co to jest?

 

Dzięki regulacji jednostki sterującej silnika możliwym jest zmodyfikowanie wielu jego właściwości i to bez potrzeby wymiany jakichkolwiek komponentów. Podobne zabiegi potocznie nazywane są chip tuningiem. Teoria jest prosta: ECU silnika monitoruje wiele parametrów jego pracy (np. temperaturę lub obciążenie) przy pomocy różnych czujników i programów. Na podstawie tych danych jednostka sterująca dostosowuje właściwości samochodu do obecnego stylu jazdy. To, w jaki sposób ECU reaguje na daną sytuację, zostało zaprogramowane przez producenta. Chip tuning ingeruje w ten proces, poprzez modyfikacje mapy silnika lub przekazywanie jednostce sterującej innych danych.

 

Czego możesz oczekiwać po chip tuningu swojego samochodu?

 

Chip tuning może być rozwiązaniem dla Ciebie jeśli zależy Ci na zwiększeniu mocy oraz momentu obrotowego Twojego pojazdu, co pomoże Ci w bezpieczniejszym wyprzedzaniu innych użytkowników dróg oraz doda nieco więcej przyjemności z samej jazdy, choćby w postaci silniejszego wciskania w fotel podczas ruszania z miejsca.

 

Budowa wyczynowego samochodu często przypomina wyścig zbrojeń, gdzie każdy sposób na uzyskanie większej mocy i poprawy właściwości jezdnych jest na wagę złota. Chip tuning wykorzystany do tego zadania z pewnością okaże się Twoim dobrym sojusznikiem.

 

Jednak chip tuning to nie tylko poprawa osiągów. Jeśli samochód jest wykorzystywany do pracy i eksploatowany do bardzo dużego przebiegu, jak w przypadku taksówek czy pojazdów transportowych lub flotowych, rozsądną inwestycją może okazać się eco tuning, czyli rodzaj chip tuningu nastawiony pod oszczędność paliwa i redukcje spalania.

 

Jak chip tuning wpłynie na Twój samochód?

 

Poza większym zastrzykiem adrenaliny, dzięki większemu przyspieszeniu, chip tuning zaowocuje kilkoma innymi pozytywnymi zmianami w Twoim samochodzie. Korzyści te mogą obejmować ułatwienie rozruchu, niwelacje wibracji podczas niskich obrotów silnika i mniejsze zużycie paliwa, które cieszy każdego właściciela pojazdu. Spersonalizowany chip tuning polegający na modyfikacji ECU umożliwia optymalne i najbardziej wydajne ustawienia działanie silnika każdego pojazdu.

 

Na czym polega profesjonalny chip tuning?

 

Podstawą każdego chip tuningu jest przemapowanie silnika. Taki zabieg wymaga bardzo dużego doświadczenia i profesjonalizmu, aby finalny rezultat przyniósł oczekiwane rezultaty i nie zaszkodził jednostce napędowej Twojego samochodu. Dlatego jeśli decydujesz się na chip tuning, wykonaj go u fachowców specjalizujących się w tej branży. Doświadczony w tej dziedzinie zespół z Motocentrum 24 profesjonalnie i skutecznie wykona całą operację. Umów się na wizytę już dziś: https://motocentrum24.com.pl/chip-tuning/.

 

O czym należy pamiętać przed chip tuningiem?

 

Wszelkie modyfikacje w samochodach z dużymi przebiegami, które były intensywnie eksploatowane, powinny być przeprowadzone bardzo ostrożnie, nawet jeśli ich silnik nadal jest sprawny i nie wykazuje objawów uszkodzenia. Większa moc zawsze oznacza większe obciążenie układu napędowego. Dlatego jeśli zdecydujesz się na chip tuning, zadbaj o pełny serwis swojego samochodu. Warto wymienić pasek rozrządu i odrestaurować turbosprężarkę, a także ocenić stan i ewentualnie skorygować wszystkich zacisków przewodów powietrznych. Dodatkowo można także wymienić lub oczyścić przepływomierz, oraz wymienić filtr powietrza i oleju.