Categories Dom i ogród

Co oznaczają pająki w domu?

Ludzkość od zawsze borykała się z problemami powodowanymi przez obecność pająków. Kiedyś niezwykle niezwykle trudno było odróżnienie tych, które były dla nas niebezpieczne, od tych całkowicie nieszkodliwych i zarazem pożytecznych. Dziś wiemy o nich więcej, jednak nadal intuicyjnie próbujemy się ich pozbyć z naszych domostw. Dlaczego jednak znalazły się w naszym domu i co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poniższym tekście.

Pająk w domu – co to oznacza?

Niegdyś można się było spotkać z przekonaniami i prawidłami, według których pająki w domu świadczą o prosperującym szczęściu i nadziei. Można się także spotkać z przekonaniem, że ich zabicie wiązać się będzie z przyjściem deszczu i zepsuciem się pogody, jednocześnie zwiastując problemy finansowe domowników.

Im więcej wiemy, tym bardziej te przesądy wydają się śmieszne. Bardzo szybko możemy podjąć decyzję o tym, że warto zabić wszystkie pająki, które znajdziemy w mieszkaniu. Jednak czy to prawda? A może stanowią one źródło ochrony w mieszkaniu? Co oznaczają pająki w domu?

Skąd biorą się pająki w domu?

Jakkolwiek wyglądają strasznie, to ich najważniejszym powodem, dla którego znajdują się w naszych mieszkaniach jest to, że szukają ciepłego schronienia – szczególnie jesienią i zimą. Pająki w mieszkaniu wcale nie świadczą o tym, że jest w nim brudno i właściciele nie dbają o należyty porządek. Najczęściej nie ma to żadnego wpływu na pojawienie się pajęczaków.

Warto wiedzieć, że w naszych domach najczęściej można spotkać dwa pająki, którymi będą:

  • kosarze– jest najpopularniejszy gatunek, który można znaleźć po kątach łazienek i pokojów; ma cienkie, długie odnóża i jasnobrązowy tułów,
  • kątnik – ten gatunek jest dużo bardziej przerażający, choć tylko wyglądem; jego centymetrowej długości, czarne ciało i długie odnóża często sprawiają wiele strachu u ludzi.

Trzeba jednak wiedzieć, że żaden z nich nie jest szkodliwy ani dla człowieka, ani dla samego lokum. Co więcej, często pełnią funkcje sanitarne – żywią się rybikami, molami, muchami i innymi szkodnikami, które przenoszą groźne patogeny i choroby zagrażające człowiekowi.

Pokazuje to, że choć sam brud w mieszkaniu nie jest powodem, dlaczego pająki się w nim znajdują, to samo zanieczyszczenie może przyciągnąć insekty, za którymi pójdą również pająki. Warto więc utrzymywać porządek, jeśli chcemy uchronić się przed nadmiarem pajęczaków.

Jak pozbyć się pająków?

Jakkolwiek pełnią one funkcje sanitarne i są głównie przyjazne dla człowieka, jeśli weźmiemy pod uwagę gatunki, które znajdziemy w polskich mieszkaniach, to wciąż wiele osób po prostu nie może znieść ich widoku i szuka środków, pozwalających pozbyć się ich na dobre.

Na rynku można znaleźć przeróżne koncentraty do zwalczania pająków, które mogą występować pod postacią sprayów. Mają one kwaśne zapachy, działające drażniąco na pajęczaki. Niestety tego rodzaju chemikalia działają tylko i wyłącznie przez kilka tygodni, po czym owady wracają, a to z kolei nie jest długotrwałe rozwiązanie. Silniejsze specyfiki nie są sprzedawane w codziennym obrocie – mają do nich dostęp głównie firmy zajmujące się dezynfekcją i deratyzacją.

Jednak koncentraty na zwalczanie pająków to nie wszystko co można zrobić, aby pozbyć się tych małych owadów. Istnieje też wiele domowych sposobów, pomagających w pozbyciu się ich z mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Kasztany i żołędzie – pająki nienawidzą ich zapachu, co sprawia, że warto je rozstawić po kątach mieszkania i na parapetach, co powinno je skutecznie odstraszyć.
  • Cytryna – kolejny zapach, który jest bardzo nieprzyjemny dla pająków – warto obmyć nią okna i progi.
  • Woda z miętą pieprzową – jest to nie tylko nieprzyjemny zapach dla pajęczaków, ale też bardzo miły dla domowników, czyli dwa w jednym.

Istnieją też oczywiście inne sposoby, takie jak urządzenia wysyłające ultradźwięki odstraszające pająki, jednak jeśli problem nie jest naprawdę duży, nie ma sensu wydawać pieniędzy na tego rodzaju narzędzia. Na początek warto zastosować się do tych kilku prostych sposobów i sprawdzić, czy działają w naszym przypadku.