Categories Zakupy

Złotą czy srebrną – jaką biżuterię wybrać?

Biżuteria jest uniwersalnym dodatkiem do każdej damskiej stylizacji. W zależności od gustu, stylu i okazji wybiera się delikatne motywy lub duże przyciągające wzrok elementy. Jest to sposób na wyrażenie swojej osobowości i stylu. Ozdoby w różnych oryginalnych fasonach i wzorach są hitem każdego sezonu. Ulubione dodatki wykonywane są najczęściej z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro. Zastanawiasz się jaką biżuterię wybrać? Zapoznaj się z plusami i minusami każdej z opcji.

Złota biżuteria damska – plusy i minusy

Biżuteria wykonana ze złota jest niezwykle trwała i odporna na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, które mogłyby zaszkodzić błyskotkom wykonanym z innego materiału. Nie wymaga specjalnego zabezpieczenia i pielęgnacji,  jeśli jednak zależy Ci na specjalnej ochronie cennych ozdób, możesz zastosować kilka prostych rad. Wystarczy przechowywać biżuterię w małym woreczku czy pudełku, tak by ograniczyć dostęp do powietrza kiedy jest nienoszona oraz zdejmować przed użyciem kosmetyków czy środków chemicznych. Taki sposób pielęgnacji sprawi, że Twoje ulubione dodatki będą służyły przez długie lata, a nawet mogą stać się sentymentalną pamiątką rodzinną.

Złoto jest bowiem ponadczasowo piękne i zawsze modne. Złota biżuteria damska podkreśla urodę oraz dodaje elegancji i klasy każdej stylizacji. Wygląda też bardzo ekskluzywnie i prestiżowo, nawet do minimalistycznych outfitów. Złoto często łączy się z diamentami i różnobarwnymi kamieniami szlachetnymi, co dodatkowo podkreśla atrakcyjność i piękno tych wyrafinowanych dodatków.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest fakt, że złota biżuteria nie wywołuje alergii ani podrażnień, bo jest w pełni hipoalergiczna. Złote pierścionki, jako że są wykonane z metalu szlachetnego, nie zostawiają na palcu ciemnych sladów, charakterystycznych dla innych metalowych wyrobów. Złoto występuje w kilku wariantach kolorystycznych, każdy wybierze więc coś dla siebie. Dostępne są wersje białego, różowego czy czarnego złota. To ostatnie zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność, wybiera się je nawet do obrączek ślubnych.

Złoto posiada właściwie tylko jedną wadę – cenę. Jest ona zdecydowanie wyższa niż cena srebrnych ozdób. Jakość i trwałość złota przemawiają jednak za tym, by wybierać dodatki z tego szlachetnego kruszcu. Będzie to inwestycja na lata. Tańszą opcją jest oczywiście wybór pozłacanych elementów biżuterii. Pozłacanie polega na pokryciu srebrnego wyrobu, np. pierścionka czy kolczyków zewnętrzną cienką warstwą złota. Biżuteria zyskuje wtedy złoty kolor, należy jednak liczyć się z tym, że po dłuższym czasie użytkowania warstwa może zacząć się ścierać. Wtedy proces złocenia trzeba będzie powtórzyć w profesjonalnym zakładzie jubilerskim.

A może srebro?

Srebro wyróżnia się pięknym lśniącym kolorem, który może pasować do konkretnych typów urody. Ten materiał również jest metalem szlachetnym, jego cena jest jednak zdecydowanie niższa, dlatego srebrne dodatki są tak często wybierane i popularne. Są tak samo estetyczne jak złoto i dostępne w wielu robiących wrażenie propozycjach.

Srebrne dodatki mogą służyć nam na lata, ale częściej będą wymagały profesjonalnej konserwacji czy czyszczenia. Srebro jest bowiem mniej wytrzymałe na uszkodzenia, szczególnie na zarysowania. Dobrze widać to np. na tarczach srebrnych zegarków, na których przy codziennym użytkowaniu mogą szybko pojawić się mniejsze i większe ryski. Wtedy należy szczególnie uważać, by nie narażać biżuterii na kontakt z innymi przedmiotami ani nie łączyć np. kilku bransoletek i zegarka.

Biżuteria spójna z Twoim stylem

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jakie dodatki wybrać, złoty czy srebrny. Wszystko zależy od Twojego budżetu i indywidualnego gustu. W każdej sytuacji biżuteria dodaje uroku, pewności siebie i niepowtarzalnego stylu, dlatego warto mieć kilka ponadczasowych wzorów w swojej kolekcji. Codzienne dodatki powinny być wygodne i komfortowe, a jednocześnie pasujące do Twojej osobowości i charakteru. Ulubiona biżuteria może stać się ich doskonałym odzwierciedleniem.