Lakier samochodowy przez cały rok jest poddawany szkodliwemu wpływowi promieniowania UV, środków chemicznych oraz substancji wykorzystywanych zimą przy odśnieżaniu dróg. Niekorzystne oddziaływanie mają również drobne kamienie czy żwir, które podczas jazdy obijają się o karoserię. Warto zadbać, by ochrona lakieru samochodu, odbywała się z wykorzystaniem dobrej jakości środków ochronnych, aby uniknąć korozji, która wpływa na estetykę auta i jego wartość.
Co zrobić, by zachować lakier samochodowy w dobrej kondycji?
Żaden kierowca nie jest z góry skazany na to, by jeździć, prędzej czy później, pordzewiałym samochodem. Abyś i Ty nie musiał tego doświadczać, zadbaj o właściwą pielęgnację lakieru, w tym przede wszystkim o częste i regularne mycie z wykorzystaniem profesjonalnych środków czyszczących. Jest to bardzo ważne, gdyż intensywne szorowanie w celu usunięcia zaschniętego brudu może spowodować zarysowania. Co kilka myć warto również nawoskować auto, co stworzy warstwę ochronną. Jest to szczególnie istotne w okresie letnim i zimowym, gdy auto poddawane jest działaniu szkodliwych czynników w największym stopniu.
Ochrona lakieru samochodujest możliwa przez zastosowanie szeregu różnych środków, takich jak:
- szampon,
- płyn do czyszczenia,
- chusteczki (odpowiednie tylko do niewielkich zabrudzeń),
- glinka (pozwala usuwać opiłki żelaza),
- smoła,
- wosk w paście,
- wosk w płynie,
- powłoki ochronne.
W jaki sposób usunąć uszkodzenia lakieru?
Zadaniem lakieru samochodowego jest ochrona karoserii przed korozją. Jeśli więc nie będziesz przeprowadzać regularnej konserwacji i zabiegów pielęgnacyjnych, bardzo szybko zauważysz rdzę, której usunięcie stanowić będzie nie lada wyzwanie. Zewnętrzne nakładki na progi samochodowe są tym elementem, na którym najszybciej widać nawet najdrobniejsze uszkodzenia.
O ile drobne zarysowania można z powodzeniem zabezpieczyć woskiem, o tyle większe wymagają bardziej zaawansowanych środków, takich jak pasty koloryzujące lub kredki uzupełniające ubytki. Można również zniwelować nimi rysy, otarcia i pęknięcia lakieru. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najskuteczniejsze i jednocześnie najtrwalsze, a przy tym uniemożliwiające dalsze korodowanie.
Bardzo ważne jest również, by Twoje auto wyposażone było w nakładki na progi samochodowe zewnętrzne. Częste wsiadanie i wysiadanie z samochodu oraz trzaskanie drzwiami, wraz z upływem czasu, zacznie powodować odpryskiwanie lakieru. Warto zadbać o ten element wyposażenia, co pozwoli uniknąć drogich wizyt u lakiernika. Osłony prologów samochodowych nie pełnią więc wyłącznie dekoracyjnej funkcji, ale przede wszystkim mają za zadanie chronić karoserię pojazdu przed uszkodzeniem. Dzięki temu auto może wyglądać estetycznie przez dłuższy czas.
Lakier samochodowy ma za zadanie chronić pojazd przed korozją. Niestety, sam również jest podatny na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Należy regularnie myć i woskować samochód, aby zapobiec powstawaniu na nim zarysowań. Konieczne jest również regularne wymienianie osłon progów samochodowych, gdy zaczynają nosić znamiona wyeksploatowania.