Categories Porady

Co to jest SEO?

Pracując w branży internetowej prędzej czy później, z pewnością usłyszysz takie sformułowanie, jakim jest SEO – co to znaczy? Stwierdzenie to jest ściśle związane z pozycjonowaniem strony internetowej. Jeżeli SEO ma być stworzone we właściwy sposób, to musi spełniać wiele warunków i zawierać takie elementy, jak: odpowiednio zoptymalizowane nagłówki, właściwa długość tekstu oraz zachowana merytoryka. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym dokładnie jest SEO i po co się je tworzy. 

Po co tworzy się SEO?

Być może nie raz spotkałeś się z działaniem SEO, jednak wówczas nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że nosi ono taką nazwę. SEO – co to jest? W celu zrozumienia pojęcia SEO najlepiej na początku dowiedzieć się, po co się je tworzy. SEO to bardzo ważne narzędzie pozycjonerskie, z którego korzystają wszyscy twórcy contentu internetowego.

Content tworzy się po to, aby spełniać potrzeby użytkowników, natomiast SEO stanowi jego wartość dodaną. Każdy twórca internetowy stara się opracować treści, które umieszcza na swojej stronie, w taki sposób, aby zaciekawiły one potencjalnego odbiorcę, natomiast zastosowanie SEO sprawia, że ten właśnie odbiorca będzie miał szansę do nich dotrzeć. Jak to się dzieje? Działania SEO skupiają się na tym, aby wypozycjonować stronę w wyszukiwarce internetowej i dopasować wyniki do treści wyszukiwanej przez użytkownika. 

Rodzaje SEO

Pomimo tego, że content na różnych stronach będzie się od siebie różnił, to jednak cel jego tworzenia pozostaje taki sam – stworzenie materiału, dzięki któremu możliwe będzie podniesienie widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Teksty SEO można podzielić na pięć głównych kategorii, a są to: opisy, teksty sponsorowane, teksty zapleczowe, artykuły blogowe, a także FAQ – czyli często zadawane pytania. Opisy to treści, które zazwyczaj znajdują się na wielu podstronach – najczęściej używa się ich przy produktach i usługach, a teksty sponsorowane i zapleczowe to natomiast treści, które umieszcza się w witrynach zewnętrznych.

Jeśli chodzi o artykuły blogowe, to są to wpisy tworzone z myślą o użytkownikach – muszą być one widoczne, i jak najlepiej umiejscowione, w wynikach wyszukiwania Google – aby osiągnąć zamierzony efekt najczęściej korzysta się z fraz kluczowych. FAQ natomiast ma służyć użytkownikom w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, jednak przy jego tworzeniu również należy używać odpowiednich słów kluczowych, aby wzmocnić pozycjonowanie strony. Teraz już wiesz, co to jest SEO, a także znasz jego rodzaje. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wprowadzaniu SEO w życie.

Co trzeba wiedzieć przed stworzeniem SEO?

SEO – co to może zmienić w działaniu Twojej strony? Wprowadzenie tego rozwiązania z pewnością przynosi wiele korzyści, jednak aby je zastosować, najpierw należy dokonać kompleksowej analizy strony internetowej. Jest to dość czasochłonny proces, którym najczęściej zajmują się profesjonaliści i specjaliści w tej dziedzinie – może potrwać on od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Kiedy analiza dobiegnie końca należy przejść do przygotowania strategii pozycjonowania, czyli opracowania planu optymalizacji, budowy contentu oraz linkowania.

Często do prawidłowego wdrożenia SEO potrzebne jest zatrudnienie odpowiedniej agencji SEO, ponieważ działania dotyczące pozycjonowania wiążą się także z analizowaniem wyników w czasie rzeczywistym. Tego typu działaniami zajmują się specjaliści, którzy są w stanie na bieżąco wyeliminować wszystkie ewentualne błędy. Osoby takie badają stan, w jakim znajduje się witryna, a w razie konieczności podejmują działania związane z jej optymalizacją. Jeśli potrzebna jest gruntowna analiza serwisu, wówczas stosuje się specjalnie stworzone narzędzia, z których korzystać umieją wyłącznie osoby posiadające odpowiednią wiedzę i właściwe doświadczenie. Podsumowując, strony internetowe pozycjonuje się całościowo, a celem wprowadzania działań SEO jest przede wszystkim zagwarantowanie stabilnego wzrostu dla wszystkich podstron, które znajdują się w danej witrynie.