Categories Porady

Czym zajmuje się doradca kredytowy? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Osoby stojące przed zaciągnięciem zobowiązania, jakim jest kredyt, coraz częściej zastanawiają się nad skorzystaniem z usług doradcy kredytowego. Z uwagi na coraz większą liczbę specjalistów świadczących tego typu usługi, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się pomoc doradcy oraz czego oczekiwać podczas takiego spotkania.

Doradca kredytowy – kto to?

Wiele osób rozważających zaciągnięcie pożyczki bankowej zastanawia się, kto to jest doradca finansowy i czy warto skorzystać z jego usług. Pojęcie doradcy kredytowego (potocznie określanego jako doradcę finansowego) wprowadziła ustawa z 2017 roku o kredytach hipotecznych. Korzystając z jego usług, zyskuje się pewność, że jest on niepowiązany z jakąkolwiek instytucją finansową (także tą, w której klient zaciąga kredyt). Jego wynagrodzenie zależy od klienta, nie otrzymuje on natomiast pieniędzy od kredytodawcy. Inaczej jest w przypadku pośrednika kredytowego, który pobiera wynagrodzenie od instytucji udostępniającej środki.  Doradztwo kredytowe to stale rozwijająca się gałąź usług, dlatego warto wybierać pośredników posiadających odpowiednie rekomendacje.

Do zadań doradcy kredytowego będzie należało dokładne i przejrzyste przedstawienie dostępnych ofert kredytowych, wyjaśnienie nasuwających się wątpliwości oraz dopełnienie wszelkich czynności formalno-prawnych, aby ułatwić zaciągnięcie zobowiązania klientowi. Udać się można do niego nie tylko w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego czy gotówkowego, ale także z prośbą o pokierowanie w kwestiach ubezpieczenia bądź inwestycji.

Doradca kredytowy – co robi?

Jak działa doradca kredytowy? Jakich czynności oraz pomocy od niego oczekiwać? Powyższe pytania zadaje sobie większość osób, które zamierzają spotkać się z tym specjalistą po raz pierwszy. Najważniejszą czynnością, jaką podejmuje doradca kredytowy, jest zapoznanie się szczegółowo z potrzebami oraz oczekiwaniami swojego klienta. W tym celu musi poznać także dokładną sytuację finansową, życiową oraz kredytową danej osoby, dzięki czemu będzie w stanie przedstawić najkorzystniejsze opcje.

Co ważne, większość doradców kredytowych pomaga także w zwiększeniu zdolności kredytowej, udzielając rad i wskazówek oraz podejmując czynności, które mają na celu jej poprawę. Po przedstawieniu oferty specjalista szczegółowo omawia poszczególne z nich i udziela niezbędnych informacji. To szczególnie przydatne dla osób, które nie orientują się biegle w mechanizmach czy ofertach instytucji finansowych. Po wybraniu propozycji doradca kompletuje niezbędne dokumenty oraz przygotowuje wnioski.  W tym przypadku jedynym zadaniem klienta będzie dostarczenie określonych pism do doradcy, który samodzielnie przekazuje je do wybranego banku.

Warto zauważyć, że doradca kredytowy dzięki możliwości pośredniczenia pomiędzy bankiem a kredytobiorcą jest w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki umowy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji instytucji często też omawia poszczególne zapisy umowy, aby klient dokładnie znał i rozumiał jej warunki. Pomaga także w doborze innych produktów – ubezpieczenia, kart kredytowych  czy leasingu.

Usługi doradcy kredytowego – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać usług z profesjonalnego doradcy kredytowego. Jeśli wybór nie padnie na przypadkowego człowieka, tylko specjalistę z doświadczeniem, który posiada szereg pozytywnych opinii wśród swoich klientów, osoby korzystające z takiej pomocy z pewnością wiele zyskają.

Z usług doradcy kredytowego warto skorzystać w sytuacji, jeśli nie orientujesz się dobrze wśród produktów bankowych oraz różnego rodzaju procesów, a poszukujesz najlepszej oferty kredytowej dla siebie. Doradca pomoże Ci, gdy potrzebujesz wsparcia w wybraniu optymalnej propozycji, a także wtedy, kiedy chcesz zaoszczędzić czas. Z pomocy specjalisty będą zadowoleni ci, którym zależy na krótszym czasie procesowania o pożyczkę, odciążenie w formalnościach związanych z przygotowywaniem dokumentacji do ubiegania się o kredyt, a także w przypadku narastania wątpliwości na temat mechanizmów bankowych czy zapisów umowy.