Categories Porady

Osuszanie budynków i domów po zalaniu – jak długo trwa?

W niektórych częściach Krakowa łatwo dochodzi do podtopień. Natomiast w budownictwie wielokondygnacyjnym czasem ma miejsce awaria hydrauliczna. Zalane ściany budynków bądź domów mieszkalnych są dużym problemem dla ich użytkowników. Jak długo trwa osuszanie po zalaniu? Jak można przyspieszyć ten proces?

Jak wpływa mokra ściana na jakość mieszkania?

Cegła, z której często zbudowane są ściany, traci wytrzymałość pod wpływem wody. Jeszcze gorzej wilgoć wpływa na drewno. Woda łatwo wchodzi także w porowaty gips, odkształcający się za jej sprawą. Takie ściany mogą być początkiem rozwoju zagrzybienia, które potem trudno jest wyeliminować.

Jak długo schnie ściana po zalaniu?

Proces naturalnego osuszania domów po zalaniu w Krakowie może być bardzo długi. Wpływa na to między innymi rodzaj muru oraz poziom wilgotności powietrza. Budynki o grubych ścianach mogą schnąć nawet do pięciu lat. Dlatego osuszanie budynków i domów w Krakowie bez fachowych środków może nastręczać wielu problemów. Czekanie na naturalne wyschnięcie ścian bywa zwyczajnie nieopłacalne. Szczególnie po wliczeniu dodatkowych kosztów związanych z tym procesem.

Współczesna technologia pozwala jednak znacznie skrócić osuszanie. Czas zależy od tego, jak głęboko wilgoć dostała się w ścianę. Wykorzystując specjalne urządzenia, proces ten możesz skrócić od kilku dni do około trzech tygodni. 

Osuszanie domów w Krakowie − jak przebiega?

Różne działania podejmuje się w zależności od tego, jak głębokie są szkody. Dlatego osuszanie domów po zalaniu w Krakowie bądź w innych miastach można podzielić na kilka etapów:

  • ocena szkód,
  • eliminacja źródła wilgoci,
  • osuszanie ścian.

Oceniając szkody, najpierw odłącz sieć elektryczną i gazową. Zalanie może mieć różne przyczyny – powódź, podtopienie, błędy konstrukcyjne budynku, awaria wodociągów lub kanalizacji. Niezależnie od źródła problemu należy pozbyć się zalegającej wody i ewentualnych osadów. Następnie zbadaj wilgotność ścian za pomocą miernika oporowego. Mury uznaje się za suche, kiedy wartość wynosi do 3%. Właśnie do tak niskiego poziomu należy osuszać ściany.

Osuszanie domów w Krakowie wiąże się z pewnymi trudnościami ze względu na rodzaj zabudowy. Przyniesie ono efekt, jeśli pozbędziesz się źródła zawilgocenia. W przypadku awarii sieci wodociągowej i kanalizacyjnej sprawa jest oczywista. Gorzej, jeśli woda przesiąka przez fundamenty. W tym przypadku można zastosować iniekcję lub inne rodzaje zabezpieczenia przed wilgocią.

Do osuszania służą specjalne urządzenia. Osuszacz adsorpcyjny korzysta z granulatu, który pochłania wilgoć. Natomiast kondensacyjny wyposażony jest w parownik i skraplacz, dlatego jego działanie porównuje się do klimatyzacji.

Osuszanie domów w Krakowie − czy warto robić to samemu?

Kraków jest specyficznym miejscem. Zróżnicowanie urbanistyczne sprawia, że osuszanie domów po zalaniu w Krakowie wymaga wyjątkowej wprawy i dobrej znajomości budownictwa. Mało kto dysponuje kompletem sprzętu do osuszania, dlatego korzystnym rozwiązaniem jest zlecenie usługi fachowej firmie.