Słowo „concierge” pochodzi z języka francuskiego, lecz póki co nie znalazło w języku polskim swojego odpowiednika. Nie można powiedzieć, że jest to jedynie doradca czy asystent, a raczej osoba do zadań specjalnych. Kto to concierge i co robi na co dzień?
Concierge – co to i czym się zajmuje?
Pytanie: “Kim jest i co robi concierge?” zadaje sobie każdy, kto po raz pierwszy ma do czynienia z tym pojęciem. W rzeczywistości zawód ten nie stanowi niczego nowego, a wręcz przeciwnie – znany jest od stuleci. Niemniej jednak zyskał on na popularności dopiero niedawno, a to głównie ze względu na zmianę stylu życia społeczeństwa oraz sposobu prowadzenia firm przez przedsiębiorców. Concierge może bowiem pomagać zarówno osobom prywatnym, jak i prowadzącym firmę. Ludzie niebędący przedsiębiorcami coraz częściej chcą korzystać z nietypowych form rozrywek, a nawet doświadczać niemożliwego – ostatecznie nie każdy może pojawić się na spektaklu teatralnym, na który wejściówki zostały wykupione już kilka miesięcy temu.
Przedsiębiorcy zaś coraz częściej powierzają wykonywanie konkretnych zadań specjalistom. Nie chodzi tutaj o planowanie produkcji czy prowadzenie księgowości, a więc o sprawy, którymi z oczywistych względów muszą zajmować się osoby z odpowiednim przygotowaniem. Mowa na przykład o organizacji podróży służbowej, w której wszystko ma zostać dopięte na ostatni guzik. Zajmuje się tym travel concierge. Tymczasem auto concierge pomoże dobrać odpowiednie samochody do firmowej floty, a także weźmie na siebie załatwienie wszystkich formalności związanych z ich właściwym funkcjonowaniem. Osoby prywatne często korzystają z usług baby concierge – osoby, która nie tylko zaopiekuje się dzieckiem, ale również zarezerwuje wizytę u lekarza, zajmie się kompletowaniem wyprawki dla noworodka czy w kilka chwil dostarczy brakującą paczkę pieluch. Popularna jest również profesja home concierge’a zajmującego się prowadzeniem domu, czyli sprzątaniem, gotowaniem i robieniem zakupów.
Nietypowe usługi concierge – co to jest?
Concierge to nie tylko osoba, która pomoże w wykonywaniu codziennych bądź zawodowych obowiązków. Gdyby jego rola ograniczała się tylko do tego aspektu, mógłby zostać nim właściwie każdy, kto jest zorganizowany i potrafi pracować pod presją czasu. Tymczasem zadania concierge są nieco bardziej skomplikowane, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania. Co można mu zlecić? Na przykład zorganizowanie spotkania ze znaną osobą, zarezerwowanie stolika w restauracji na jutro, podczas gdy w danym miejscu trzeba to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem, zorganizowanie wycieczki zagranicę w dosłownie jeden dzień wraz ze skompletowaniem wszystkich niezbędnych rzeczy. Dla concierge nie ma rzeczy niemożliwych, choć powierzone mu zadanie nie może w żaden sposób naruszać obowiązującego prawa ani norm etycznych. Sami concierge’owie mówią, że wykonają każde zadanie, które mieści się w granicach zdrowego rozsądku. Z nietypowych usług concierge można skorzystać jednorazowo, zgodnie z własnymi potrzebami.
Ile kosztuje concierge?
Pytanie, ile kosztuje concierge, z pewnością zadaje sobie każdy, kto chciałby skorzystać z jego usług. Tymczasem odpowiedź nie jest prosta, bowiem specjaliści nie podają cennika swoich usług. Cena zawsze ustalana jest w sposób indywidualny i zależy między innymi od tego, w jakim czasie ma zostać wykonane konkretne zadanie oraz jakich nakładów pracy ono wymaga. Inaczej bowiem zostanie wycenione odebranie dzieci ze szkoły i zawiezienie ich na zajęcia dodatkowe, a inaczej zorganizowanie wycieczki dla całej rodziny w jeden dzień. Warto mieć na uwadze, że na preferencyjne ceny mogą liczyć firmy, które korzystają z tego typu usług przez dłuższy okres czasu. Osoby prywatne zazwyczaj angażują concierge’a w wykonanie jednego, konkretnego zadania. Czasami pomaga im nieco dłużej, lecz w rzeczywistości to właśnie z przedsiębiorcami współpraca nawiązywana jest na d. Zawsze jednak warto poprosić o indywidualną wycenę, nie sugerując się ogólnymi stawkami.