Categories Porady

Czym zajmuje się geodeta?

Geodezja to zawód, który wielu kojarzy się z pracą przy drogach, mostach, czy działkach, gdzie często można spotkać osoby wyróżniające się specyficznym ubiorem, które posługują się urządzeniem przypominającym aparat. W pewnym sensie jest to prawda, ale bardzo krzywdzące byłoby stwierdzenie, że to jedyna czynność jaką wykonują. Czym więc zajmuje się geodeta? Jakich uprawnień potrzebuje do wykonywania zawodu? oraz Gdzie geodeci znajdują zatrudnienie? Na te pytania, odpowiedź można znaleźć w poniższym artykule. Geodeta – Bochnia. Kim jest geodeta i co należy do jego obowiązków? Geodezja to zawód, który opiera się na pomiarze działek i gruntów pod budowę różnego rodzaju obiektów, dróg i autostrad. Dodatkowo, zadaniem geodetów jest wykonywanie map, projektów, sporządzanie dokumentacji pod budowę, projektowanie terenów leśnych i rolnych,  prowadzenie ewidencji gruntów oraz opis rzeźb terenów i bogactw mineralnych danego obszaru. Choć to jedne z najważniejszych zadań jakie wykonuje się w zawodzie geodety, przedstawiciele tej profesji mogą również zajmować się wyceną wartości nieruchomości. Wszystkie prace opierają się na skrupulatnie wykonanej przez nich dokumentacji geodezyjno – kartograficznej, co zapewnia najwyższą jakość świadczonych przez geodetę usług. Specjalizacji w geodezji jest wiele, a każda z nich dotyczy mniej lub bardziej różniących się od siebie obowiązków. Jakich uprawnień potrzebuje geodeta do wykonywania zawodu? Praca geodety to praca specjalisty i profesjonalisty w swoim fachu, dlatego niezbędne są do tego konkretne kwalifikacje. Aby zostać geodetą, należy posiadać odpowiednie wykształcenie średnie (kierunkowe technikum) lub wyższe. Osoby ubiegające się o to stanowisk nie mogą być także karane i powinny posiadać doświadczenie zawodowe oraz zdolność do wykonywania czynności prawnych. Uprawnienia geodety są wydawane przez Głównego Geodetę Kraju, co upoważnia konkretną osobę do wykonywania zawodu. Uprawnienia geodety. Geodeta Bochnia

  • Geodezyjne pomiary podstawowe,
  • Geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe,
  • Geodezyjne pomiary realizacyjne,
  • Geodezyjne pomiary inwentaryzacyjne,
  • Obsługa inwestycji,
  • Urządzanie terenów leśnych i rolnych,
  • Redakcja map,
  • Teledetekcja i fotogrametria,
  • Sporządzanie dokumentacji do celów prawnych,
  • Rozgraniczanie i podział gruntów.

Czym powinien się charakteryzować geodeta?

Geodezja to bardzo poważny zawód, na którego barkach spoczywa wiele kwestii związanych z budowaną inwestycją. Osoba, która postanawia zatrudnić się na stanowisko geodety, powinna być dokładna w swojej pracy, przywiązywać wagę do szczegółów, być zawsze skupiona i odpowiedzialna. To jednak cechy osobowości, oprócz tego wymagane są: wykształcenie, dobre zdolności matematyczne i  doświadczenie.

Geodeta – miejsce zatrudnienia

Geodeta znajdzie zatrudnienie w wielu firmach geodezyjnych i budowlanych, urzędach oraz instytucjach, które zlecają wykonywanie czynności, takich jak: pomiar, wykonywanie i redakcja map, prowadzenie ewidencji gruntów lub szeroko rozumiana obsługa inwestycji. Wielu geodetów decyduje się również na założenie swojej własnej działalności gospodarczej.