Categories Porady

Jak wybrać biuro księgowe? Praktyczne porady

Prowadząc swoją działalność, trzeba wybrać księgowego, który będzie zajmował się naszymi finansami. To jest bardzo ważny aspekt w prowadzeniu firmy, ponieważ nie chcemy płacić kar za to, że nie dopełniliśmy swoich obowiązków lub źle się rozliczyliśmy z Urzędem Skarbowym. Odpada nam w przypadku zatrudnienia księgowego co miesięczne rozliczanie się z różnymi podmiotami finansowymi w Polsce. Warto wybrać księgowego, który będzie dobrze znał obowiązujące przepisy, ale także pomoże nam w odpowiedni sposób przedstawić poniesione koszty związane z działaniem naszego przedsiębiorstwa. 

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego nie jest wcale prosty, ale należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby go sobie ułatwić. Po pierwsze czy dane biuro rachunkowe daje możliwość przesłania dokumentów przy pomocy e-maila. Jeżeli tak to jest o wiele wygodniejsza forma niż zawożenie samemu potrzebnych dokumentacji. Wchodząc pierwszy raz do biura rachunkowego, można od razu zobaczyć, czy dana księgowa ma porządek w papierach. Wystarczy spojrzeć, w jaki sposób są posegregowane poszczególne dokumenty. Należy też dokładnie zobaczyć, czy osoba, która ma nam pomagać w księgowości, szybko odpowiada na zadane pytania. W momencie, gdy tak jest, to posiada ona dużą wiedzę na temat finansów, ale też zna dobrze branże, w której ma nam prowadzić księgowość.

Po wstępnej rozmowie można zobaczyć, czy mamy do czynienia z księgową z powołaniem, czy wykonuje ona swoje obowiązki w sposób automatyczny i nie chce się do końca dostosowywać do zmieniającego się rynku. Nowoczesna księgowa bardzo często stosuje jakieś bardziej nowoczesne rozwiązania i może pomóc nam uzyskać jakieś ulgi. Wiadomo, że również warto zażądać dokumentów, które potwierdzą kwalifikacje danego księgowego i pokażą, czy cały czas się on dokształca i jest na bieżąco z przepisami.

Jak wybrać biuro rachunkowe i znaleźć o nich jakąś informację? 

W momencie, gdy nikt nam nie poleci żadnego dobrego biura rachunkowego, to warto poszukać w sieci informacji o księgowych działających w naszej okolicy. Można wtedy wpisać w wyszukiwarkę frazę kluczową usługi księgowe Gdańsk i sprawdzić biura działające na terenie tego miasta. Należy też poczytać opinię o nich i ewentualnie udać się na spotkanie, aby omówić szczegóły dotyczące prowadzenia księgowości naszej firmy. Wtedy można ustalić też kwestie, czy księgowa będzie nas informowała o zbliżającym się terminie zapłaty składek do urzędów i w jaki sposób będzie to robiła. Warto współpracować z biurem rachunkowym, które ma pojęcie o branży, w której działamy, ponieważ przecież nie wszystkie rzeczy zakupione można wrzucić w koszty prowadzonej działalności.  Należy też dokładnie sprawdzić, czy księgowa ma wszystkie niezbędne ubezpieczenia oraz uprawnienia do prowadzenia naszych finansów. Możemy poprosić o wgląd w dokumenty o odpowiednich kwalifikacjach wszystkich osób, które będą pracowały na to, aby nasze finanse były dobrze rozliczone.