Własną działalność gospodarczą można otworzyć i prowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest franczyza – ten model biznesowy cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Czy franczyza się opłaca? Jakie są wady i zalety franczyzy?
Czym jest franczyza?
Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest i na jakich zasadach działa franczyza? Z prawnego punktu widzenia franczyza jest umową, którą zawierają dwie strony – franczyzodawca oraz franczyzobiorca. Franczyzodawcą może zostać każdy, kto prowadzi już działalność gospodarczą i dalej chce rozwijać swój biznes. Oferuje on franczyzobiorcy kompleksową pomoc w założeniu i prowadzeniu firmy pod swoim szyldem. Daje więc nie tylko pomysł na biznes, ale i ustala zasady, na jakich będzie on prowadzony. Tymczasem franczyzobiorcą, co do zasady, może zostać osoba fizyczna, która chce założyć własną działalność gospodarczą. Prawo nie określa, na jakich dokładnie zasadach prowadzi się franczyzę. Zasady te strony umowy ustalają we własnym zakresie, zazwyczaj w drodze negocjacji. Franczyzobiorca, w zamian za otrzymaną pomoc i pomysł na biznes, zobowiązany jest do dokonywania opłaty na rzecz franczyzodawcy. Zazwyczaj stanowi ona określony procent przychodów, choć zasady jej naliczania zawsze ustalane są indywidualnie.
Franczyza – zalety i wady
Zastanawiając się, czy franczyza się opłaca, warto rozważyć wszelkie jej wady oraz zalety. Podstawową zaletą franczyzy jest fakt, iż daje ona możliwość prowadzenia własnego biznesu nawet osobom, które nie mają na niego pomysłu bądź nie wiedzą, jak zabrać się za realizację swoich biznesowych planów. Wielu potencjalnych przedsiębiorców nie odnajduje się w świecie biznesu, a we wprowadzeniu do niego może pomóc właśnie franczyzodawca. Decydując się na franczyzę, przedsiębiorca nie musi posiadać zbyt dużego kapitału na start. Czasami wystarczy kilka tysięcy złotych oszczędności, aby móc rozpocząć prowadzenie własnego biznesu. W wielu przypadkach franczyzobiorca ma dużą swobodę prowadzenia swojego punktu handlowego czy usługowego, choć oczywiście wciąż musi to robić z zapisami zawartymi w umowie. Dla niektórych osób jest to również wadą franczyzy, ponieważ prowadząc biznes w tymże modelu, trzeba dostosować się do pewnych wytycznych.
Franczyza nie jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią być „same sobie sterem” i chcą we własnym zakresie budować swoją markę. Dużą wadą franczyzy jest również konieczność dokonywania miesięcznych opłat na rzecz franczyzobiorcy. Stanowią one pewien procent środków, które – w przypadku nieobowiązywania umowy franczyzy – mogłyby pozostać całkowicie do dyspozycji właściciela firmy. Dla osób, które osiągają spore zyski, opłata jest mocno odczuwalna, a więc i dotkliwa. Jeszcze do niedawna minusem franczyzy była mała liczba firm, które oferowały franczyzobiorcom takie rozwiązanie – dziś jednak nie jest to już problem, gdyż w tym modelu działa coraz więcej przedsiębiorstw z różnych branż.
Czy warto?
Czy warto zdecydować się na franczyzę? Jakie korzyści płyną z franczyzy, a jakie są jej największe wady? Te pytania zadaje sobie wielu, potencjalnych przedsiębiorców. Należy pamiętać, że w modelu franczyzy działa obecnie bardzo dużo firm, a ich właściciele zdecydowanie chwalą sobie takie rozwiązanie. Warunkiem jest wybór odpowiedniej branży, w której ma działać firma. Najczęściej franczyzodawcy wymagają od potencjalnych franczyzobiorców doświadczenia w danej dziedzinie, niemniej jednak ważna jest również chęć do poszerzania swojej wiedzy i w ogóle, do pracy. Chcąc znaleźć odpowiednią ofertę franczyzy dla siebie, warto odwiedzić stronę https://enterport.pl/tablica-franczyz/pl/. Dzięki niej łatwiej będzie Ci wybrać branżę, w której możesz otworzyć swoją firmę w modelu franczyzy.
Zanim więc podejmiesz decyzję o nawiązaniu współpracy z konkretnym franczyzodawcą, sprawdź, jakie warunki oferuje oraz jakie wymagania stawia swoim franczyzobiorcom. Świadomy wybór to klucz do sukcesu, a więc osiągania dobrych wyników finansowych, ale i zadowolenia z własnej pracy i działalności.