Categories Dom i ogród

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mogą stanowić doskonałą ochronę nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również złodziejami. Na ich montaż decydują się zwykle właściciele domów wolnostojących, a także lokali gospodarczych. Pozostaje jednak pytanie, ile kosztują rolety zewnętrzne i od czego zależy ich cena?

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Rolą tradycyjnych rolet jest ochrona mieszkania przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Na ich montaż zwykle decydują się osoby mieszkające w blokach, w dodatku na wyższych piętrach. Choć wyglądają one efektownie i mogą stanowić piękną ozdobę wnętrz, to jednak nie chronią mieszkania przed ewentualnym włamaniem.

Nie jest tajemnicą, że złodzieje potrafią wejść do domu nie tylko przez drzwi, ale również przez okna. Dlatego też na montaż rolet zewnętrznych decydują się zwykle właściciele domów wolnostojących oraz budynków gospodarczych czy lokali usługowych. Rolety zewnętrzne stanowią niemalże doskonałą warstwę ochraniającą pomieszczenie przed ekspozycją na promienie słoneczne czy w ogóle światło. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie we wnętrzach pożądanej temperatury, co jest niezwykle istotne w szczególności latem, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie.

Rolety zewnętrzne sprawdzają się również w sezonie grzewczym, ponieważ stanowią swego rodzaju warstwę termoizolacyjną. Dzięki niej ciepło nie ucieka na zewnątrz, a zatem właściciele domów czy lokali, w których zostały zamontowane, mogą wiele zaoszczędzić. Jednak najbardziej cenionym aspektem tego rodzaju rozwiązań jest ich zdolność do zabezpieczania przed włamaniem. Nie wszystkie rolety posiadają oznaczenie RC, które wskazuje na stopnień zabezpieczenia przed złodziejami. Skala RC rozpoczyna się od 1, natomiast kończy na 6 – im wyższa ocena, tym większa skuteczność antywłamaniowa. Warto jednak pamiętać, że rolety sklep o oznaczeniu RC6 są najdroższe.

Sklep z roletami – ceny

Przed odwiedzeniem sklepu z roletami warto zapoznać się z cenami, po których można zakupić poszczególne modele. To, ile tak naprawdę kosztują rolety zewnętrzne, zależy od ich rodzaju. Rolety naokienne kosztują około 150-160 zł, w zależności od tego, czy mowa o roletach PCV, czy wykonanych z aluminium. Decyzja o ich montażu powinna jednak zostać podjęta na etapie projektowania budynku lub w czasie wymiany stolarki okiennej.

Innym rodzajem rolet są urządzenia natynkowe. Można je zamontować w dowolnym momencie, natomiast ich cena wynosi około 160-170 zł. W przypadku nowo budowanych domów czy lokali gospodarczych doskonale sprawdzają się rolety podtynkowe, których cena jest nieco niższa i wynosi 150 zł za sztukę. W nowo budowanych domach można również wstawić rolety RKS, wyposażone w obudowę wykonaną z ceramiki lub z tworzyw sztucznych. Ich cena jest jednak nieco wyższa, gdyż zaczyna się od 170 zł za sztukę. Najdroższe są oczywiście rolety antywłamaniowe, których cena zależy od oznaczenia skali RC. Otóż roleta z oznaczeniem RC1 kosztuje minimum 200 zł za sztukę – mowa tutaj o roletach ręcznych, zaś za rolety elektryczne o tymże oznaczeniu trzeba już zapłacić około 700-1300 zł.

Elektryczne rolety zewnętrzne RC2 kosztują już około 1500-2000 zł. Tymczasem rolety o wyższym standardzie bezpieczeństwa zazwyczaj wykonywane są na zamówienie klienta.

Cena jest więc ustalana indywidualnie, lecz należy liczyć się z tym, że ich koszt wyniesie co najmniej kilka tysięcy złotych. Nieco inne ceny obowiązują w przypadku rolet zewnętrznych balkonowych oraz montowanych na drzwiach wejściowych. Za rolety balkonowe trzeba będzie zapłacić około 250 zł, zaś w przypadku modeli antywłamaniowych – od 500 zł. Systemy montowane na drzwiach są nieco droższe – podstawowe modele kosztują bowiem około 800 zł, zaś modele antywłamaniowe – nawet 3000 zł. Warto zaznaczyć, że cena rolet może różnić się w zależności od oferty konkretnego sklepu. Niektóre z nich przyznają klientom atrakcyjne rabaty, jeśli zamówią większą ilość rolet. Inne zaś organizują cykliczne akcje promocyjne, dzięki którym za rolety zewnętrzne można zapłacić nieco mniej.