Categories Budownictwo

Ile zarabia architekt? Czy warto kształcić się w tym kierunku?

Często podczas wyboru przyszłej kariery zawodowej stajemy przed dylematem czy wybrać kierunek dobrze płatny, czy może, taki który da nam poczucie spełnienia i będzie zbieżny z naszymi zainteresowaniami. Okazuje się jednak, iż są kierunki, które potrafią łączyć dobrze płatną pracę zawodową z przyjemnością jej wykonywania. Bez wątpienia jedną z nich będzie architektura.

Zalety pracy jako architekt

Architekci nie bez przyczyny są jedną z najbardziej zadowolony grup zawodowych. Jest to praca, która często bezpośrednio przenika się z życiem osobistym, jednak w dobrym tego słowa znaczeniu. Projekty architektoniczne często powstają w głowach architektów podczas codziennych zajęć, takich jak gotowanie czy spacery. Nowe pomysły mogą przyjść w każdym momencie, zarówno podczas egzotycznej podróży, jak i w czasie spaceru po osiedlu, gdzie powstają nowe domy jednorodzinne. Do niewątpliwych zalet pracy jako architekt należy też możliwość stałego rozwoju, którego brak tak często prowadzi do wypalenia zawodowego w innych branżach. Biuro architekta, nie bez przyczyny często jest miejscem, w którym spędza on każdą wolną chwilę. Praca ta daje także swego rodzaju wolność. Tylko od architekta zależy, jak wykonano on dane zlecenie, w którym kierunku pójdą jego projekty architektoniczne i czy zostanie specjalistą projektujący niezwykłe domy jednorodzinne, czy skupi się na architekturze wnętrz lub urządzaniu terenów zielonych. 

Architekci należę także do zawodów cieszących się najwyższym szacunkiem społecznym. Kolejną zaletą jest to, iż rezultaty takiej pracy są namacalne i mają wpływ na życia innych osób. Dobrze zaprojektowany budynek będzie cieszył oczy nie tylko właścicieli, ale także osób postronnych oglądających dzieło architekta. Kształcenie się w kierunku architektury ma także ten plus, iż po skończeniu nauki otwiera się olbrzymia ilość opcji pracy, które absolwent może podjąć. I tak po architekturze prace znaleźć można nie tylko w zewnętrznym biurze architektonicznym, ale z czasem po wyrobieniu sobie pewnych umiejętności oraz kontaktów zostać swoim własnym szefem otwierając własną firmę, wyspecjalizowaną w tym, w czym czujemy się najmocniejsi.

Ile zarabia architekt w Niemczech, a ile w Polsce?

Zarobki architektów pracujących poza granicami naszego kraju bez wątpienia mogą działać na wyobraźnię. Oczywiście wysokość zarobków uzależniona będzie od doświadczenia, umiejętności czy ilości projektów. Jednak już początkowe zarobki, zaraz po studiach wynoszące zwykle około 10 tys. zł miesięcznie nie powinny  nikogo zniechęcać. Architekt z kilkunastoletnim stażem zarobi miesięcznie u naszych zachodnich sąsiadów średnio około 26 tys. zł brutto. Zarobki w Polsce są nieco niższe jednak i one należą do tych nie często spotykanych w wielu branżach. I tak przykładowo dla kogoś, kogo głównym zajęciem okaże się architektura wnętrz, zarobki w Polsce powinny oscylować w okolicy 5 tys. zł miesięcznie. Oczywiście zarobki najbardziej cenionych i doświadczonych architektów będą o wiele wyższe, jednak nawet zaczynając swoją karierę w tym zawodzie, nie powinniśmy raczej narzekać na pieniądze.