Categories Dom i ogród

Jak dobrać tapetę do pomieszczenia? Poradnik

Kilkadziesiąt lat temu, w czasach tak zwanego PRL-u, każdy mieszkaniec Polski miał podobne auto, mieszkanie oraz jego umeblowanie. Dziś oglądając stare zdjęcia z nostalgią, wspominamy ten okres, choć kiedy poddać go szczerej i obiektywnej ocenie, to był on po prostu smutny i często ograniczający tych ludzi, którzy chcieli się wyróżniać. Nawet w największych, miejskich blokowiskach, ciężko znaleźć jest dwa mieszkania, które wyglądają podobnie. Nic więc dziwnego, że firmy produkujące materiały do urządzania wnętrz, prześcigają się w ciekawych pomysłach. Obecna technologia produkcji tapet oraz projekty pozwalają nie tylko na osiągnięcie oryginalnego efektu wizualnego, ale również na ciekawą grę, polegająca na optycznych powiększeniach pomieszczeń, ociepleniu ich bądź wydłużeniu. Opcji jest naprawdę sporo, ale żeby móc skutecznie takowe rozwiązania wprowadzić w swoim domu, należy wiedzieć, jak dobrać tapetę, aby nie pełniła jedynie roli ozdoby, a dawała też możliwości architektoniczne.

 

Jak dobrać tapetę do mieszkania lub biura?

 

Zanim rozwiążemy kwestię tego, jak dobrać tapetę, musimy przede wszystkim ustalić, do jakiego pomieszczenia chcemy ją kupić. Aby lepiej zobrazować omawiane zagadnienie, przejdźmy krok po kroku po najpopularniejszych miejscach, które występują zarówno w mieszkaniach, jak i domkach jednorodzinnych. Przedpokój to pierwsze z takowych, które może być świetną przestrzenią do wprowadzania ciekawych zmian za pomocą tapet.

 

Jeżeli o Twoim przedpokoju ciężko byłoby napisać lub powiedzieć, że jest duży, to dla tego typu małych pomieszczeń należy zastosować jasne tapety. Takie kolory zapewniają odbijanie się światła i przez to optycznie powiększają pomieszczenie, w którym są zastosowane. Dobrym rozwiązaniem są również tapety ze wzorami 3D. Mogą być to zwykłe figury geometryczne, lub imitujące na przykład góry, lub otwarte przestrzenie. Tego typu rozwiązania również pozwalają na optyczne powiększenie przedpokoju.

 

Tapety winylowe do sypialni to kolejna propozycja, która tym razem przenosi nas do miejsca, którego celem jest zapewnienie dobrego odpoczynku. Jeżeli chodzi o sen, to bardzo ważne jest, aby otaczały nas ciepłe i stonowane kolory. Dobrze również, jeśli ewentualne wzory na tapecie nie będą zbyt krzykliwe. Idąc spać lub odpocząć w ciągu dnia, nie powinniśmy skupiać swojego wzroku na tym, co nas otacza. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się wspomniane  tapety winylowe do sypialni. Oprócz wzorów i kolorów, które oferują, są one bardzo trwałe, dzięki dodatkowej powłoce, która jest na nich zastosowana. Im mniej wilgoci dociera do tapet, tym lepiej. A tak właśnie jest w omawianym przykładzie.

 

Propozycje do biura

 

Jeżeli chodzi o tapety do biura, to w tym wypadku bardzo dużą rolę odgrywa rzecz jasna jego charakter i to, czym dokładnie zajmuje się jego właściciel lub właścicielka. Na szczęście wybór tapet jest tak szeroki, że przy aranżacji nie ma problemu, jak dobrać tapetę. Jeżeli prowadzisz kancelarię adwokacką, to fajnym pomysłem będą wzory w ciemnych i stonowanych kolorach, które pasować będą do pozostałego wystroju Twojego gabinetu. Gabinety lekarskie lub poradnie muszą postawić z kolei na jasne kolory — biel lub błękit. Biuro, które odwiedzać będą rodzice z dziećmi — na przykład w przedszkolu — dobrze jeżeli będzie miało nie dość, że kolorowe tapety, to jeszcze można pomyśleć o wzorach, na których umieszczeni będą ulubieni bohaterowie maluchów. Tego typu przykłady można mnożyć. Najważniejsze to jednak tak dobrać tapetę, abyś to Ty czuł się w danym pomieszczeniu dobrze i komfortowo.