Categories Technologia

Jak malować metodą natryskową?

Malowanie pomieszczeń to bardzo częsty etap wykańczania czy remontu wnętrz. Zwykle do tego wykorzystuje się tradycyjne farby, nakładane z pomocą pędzla czy wałka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje alternatywa dla tych działań. Coraz bardziej popularne staje się malowanie natryskowe, a metoda ta ma szereg zalet, które według wielu przeważają nad korzyściami dekorowania z użyciem wałka.

Na czym polega malowanie natryskowe ścian?

Pokrywanie ścian techniką natryskową polega na wyrzucaniu farby na ścianę z pomocą specjalnego sprzętu i pod wpływem wysokiego ciśnienia. Malowidło uwalniane jest więc w formie strumienia przypominającego aerozol. Aby prawidłowo malować w ten sposób ściany, niezbędne jest zaopatrzenie się w zaprojektowane do tego akcesoria.

Zestawy do malowania natryskowego zasadniczo zawierają agregat natryskowy o mocy ssącej, połączony ze zbiornikiem na farbę. Pojemniki umieszczone są zwykle z dołu urządzenia, ale można też spotkać aparat natryskowy grawitacyjny – posiada zbiornik na górze pistoletu. Do pomalowania potrzebny też będzie regulator ciśnienia, a także złączki i filtry. Ponadto w zestawie znajduje się przewód ciśnieniowy o dużej giętkości, który tłoczy sprężone powietrze z kompresora.

Kiedy można malować natryskowo?

Malowanie natryskowe można z powodzeniem zastosować do większości rodzajów ścian, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Taka metoda pozwala na szybkie pokrycie powierzchni farbą, przez co znacznie może skrócić prace wykończeniowe. Malowanie natryskowe doskonale sprawdzi się do dużych ścian albo nierównych, kiedy przykładanie tradycyjnego wałka może być problematyczne. Malowanie w sposób natryskowy nadaje się też do wykończenia elementów rzeźbionych czy zdobień, a także do pokrycia trudno dostępnych zakamarków.

Malowanie natryskowe ścian zwykle zużywa mniej farby niż podczas wykorzystania farby z wiadra i pędzla. Co więcej, natryskowo można z powodzeniem przemalować także boazerię, drewno, ozdobny tynk czy sztukaterię. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że taki sposób nakładania farby może się nie sprawdzić w sytuacji, kiedy na jednej ścianie ma być kilka kolorów. Wówczas prace mogą stać się uciążliwe, ponieważ przed zmianą farby cały sprzęt trzeba dokładnie oczyścić.

Jak przeprowadzić malowanie natryskowe?

W przypadku wykańczania ścian wewnątrz pomieszczenia, przede wszystkim należy je odpowiednio przygotować do malowania. Najlepiej, by podłoże było prawidłowo pokryte gładzią gipsową, która doskonale przygotowuje większość rodzajów ścian do malowania. Sprawia, że powierzchnia jest niemal idealnie gładka i nadaje się do pokrycia każdą farbą. Pomieszczenie należy osłonić przed zachlapaniem farbą, trzeba też ochronić odzież, oczy i drogi oddechowe.

Dobrze wygładzone i oszlifowane ściany przed malowaniem trzeba zawsze zagruntować. Preparat gruntujący można również nałożyć z pomocą pistoletu, w formie natryskowej. Gruntowanie przede wszystkim służy zwiększeniu przyczepności podłoża i zmniejszeniu jego chłonności. Chociaż nakładanie gruntu metodą natryskową jest łatwe i szybkie, to czasem niesie ryzyko pozostawienia na ścianach smug czy zacieków.

Po przygotowaniu farby i napełnieniu kompletnego pistoletu można przystąpić do malowania natryskowego ścian. Preparat nakłada się poziomymi ruchami, starannie pokrywając płaszczyznę i kierując się od góry do dołu ściany. Maluje się odcinkami, a agregat trzeba trzymać w odległości ok. 20 cm od podłoża. Przed przystąpieniem do pracy warto przetestować siłę strumienia na innej powierzchni.

Malowanie natryskowe elewacji przebiega w podobny sposób. Pistoletem można malować między innymi domy jednorodzinne, obiekty komercyjne czy przemysłowe. Farbą pokrywa się też większość rodzajów elewacji, jak tynki strukturalne, silikonowe, silikatowe czy akrylowe.

Cena malowania natryskowego ścian zależy od wielu czynników, jak doświadczenie fachowców czy jakość wykorzystywanych materiałów. Warto takie malowanie zlecić profesjonalnej firmie, jaką jest https://obwodnicalomzy.pl/, która zadba o najmniejszy szczegół, by efekt końcowy zadowolił oczekiwania inwestora.