Dystrybutory do wody coraz częściej znajdują swoje miejsce zarówno w firmach, jak i w domach. Woda z dystrybutora jest czysta i zdrowa. Dodatkowo to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki dystrybutorowi możliwe jest regularne nawadnianie organizmu, co ma bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Jednak, aby móc cieszyć się z czystej i zdrowej wody, ważne jest, aby dystrybutor zawsze był utrzymany we właściwym stanie czystości, dlatego należy w prawidłowy sposób korzystać z tego urządzenia oraz systematycznie je czyścić.
Dystrybutor do wody w firmie – dlaczego warto go mieć?
Na zakup dystrybutora do wody decyduje się coraz więcej przedsiębiorców i pracodawców. Wynika to z kilku konkretnych powodów. Po pierwsze, takie rozwiązanie jest po prostu wygodne dla pracodawcy. Nie musi już pamiętać o zakupie butelek z wodą dla swoich pracowników, gdyż dzięki dystrybutorowi ma zapewnione regularne dostawy wody. Po drugie, posiadanie dystrybutora generuje oszczędności. Jest to bowiem znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu z kupnem wody butelkowanej. Po trzecie, stały dostęp do smacznej, zdrowej i wysokiej jakości wody podnosi efektywność pracowników. Wszystko to sprawia, że popularność i zainteresowanie dystrybutorami wody wśród przedsiębiorców nie powinno nikogo dziwić.
Prawidłowe korzystanie z dystrybutora wody
Zanim zacznie się na co dzień korzystać z dystrybutora, to już na samym początku należy zadbać o to, aby urządzenie ustawione zostało we właściwym miejscu. Wiedzieć trzeba, że dystrybutor wody nie powinien stać w miejscu, które jest mocno nasłonecznione. Aspektem powiązanym z tym zagadnieniem jest zatem temperatura. Dystrybutora nie można umiejscowić w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Urządzenie na pewno nie powinno być ustawione w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 0 stopi. Najlepszym miejscem do ustawienia dystrybutora wody będzie zacieniony kąt, w pewnej odległości od ścian. Istotne jest także, aby urządzenie stało na równiej powierzchni. Podczas korzystania z dystrybutora należy także przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
- Nie powinno się dotykać wylewek kraników rękoma lub naczyniami. Wszystko po to, aby ich nie uszkodzić i nie zabrudzić.
- Jeśli z urządzenia nie korzysta się przez dłuższy czas, warto odłączyć je od prądu.
Jak wyczyścić dystrybutor wody?
Dystrybutor wody powinien być dokładnie czyszczony przynajmniej raz na pół roku. Proces ten fachowo określa się sanityzacją. Dobrze, aby urządzenie czyszczone było przez firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Podczas sanityzacji wszystkie elementy dystrybutora są nie tylko dokładnie czyszczone, ale i dezynfekowane. Stosuje się do tego parę wodą oraz specjalnie przeznaczone do tego procesu środki i preparaty czyszczące. Dodatkowo podczas czyszczenia dystrybutora sprawdza się sprawność urządzenia i jego prawidłowe działanie. W przypadku wykrycia ewentualnych usterek, są one niezwłocznie naprawiane. Szczególną wagę przykłada się do czyszczenia wewnętrznych części dystrybutora. Jak już wcześniej wspomniano, dezynfekuje je się, ale także odkamienia. Zużyte części wymieniane są na nowe. Po wyczyszczeniu dystrybutora wody, wewnątrz i na zewnątrz, urządzenie jest uruchamiane i testowe. Jeśli wszystko działa prawidłowo, to dystrybutor wraca do codziennego użytkowania.
Dlaczego czyszczenie dystrybutora jest tak ważne?
Systematyczne czyszczenie dystrybutora wody jest ogromnie ważne, a wręcz obowiązkowe. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania urządzenia, na higienę oraz żywotność dystrybutora. Na urządzeniu gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym bakterie. Pamiętać także trzeba o tym, że woda w dystrybutorze wytrąca składniki mineralne, które po pewnym czasie zaczynają tworzyć nieprzyjemny osad. Dlatego też regularne czyszczenie urządzenia jest tak istotne. Stan dystrybutora może mieć także wpływ na wysokość rachunków za prąd. Sprawnie działające urządzenie pobiera mniej energii elektrycznej.