Categories Porady

Wulwodynia – co to jest i jak się objawia?

Wulwodynia jest kobiecą dolegliwością, objawiającą się bólem w okolicach intymnych. Może się pojawiać w okolicach odbytu, cewki moczowej lub pochwy, która trwa ponad trzy miesiące i brakuje zdiagnozowanej przyczyny (takiej jak zapalenie, zakażenie czy uszkodzenie nerwu). Często jest opisywana jako uczucie pieczenia, szczypania, wrażliwości na dotyk, a nawet cięcia ostrym narzędziem. To dolegliwość, na którą cierpi bardzo duża liczba kobiet, jednak ze względu na niechęć i wstyd do dzielenia się swoimi problemami, często są utajane.

Wulwodynia — co to jest?

Bóle pojawiające się w okolicach intymnych przy wulwodynii utrudniają lub praktycznie uniemożliwiają czerpanie przyjemności z życia seksualnego. Czasami mogą być tak nasilone, że utrudniają siedzenie czy ruch. Nie można jednoznacznie sklasyfikować, co to wulwodynia ze względu na wiele różnorodnych postaci, jakie przyjmuje. Ból może być lekki, ale odczuwalny przez dłuższy czas lub bardzo silny. Czasami również występuje tylko przy próbie penetracji. Najważniejszym aspektem wulwodynii jest to, że ból nie ma pochodzenia infekcyjnego, związanego z budową okolic intymnych czy czymkolwiek, co można zdiagnozować.

Wulwodynia — objawy

Do objawów wulwodynii zalicza się ból w okolicach krocza, który może być różnorodnego natężenia i rodzaju — od pieczenia, swędzenia czy nadwrażliwości, po uczucie cięcia ostrym przedmiotem oraz promieniującego odczucia na całe okolice intymne. Wulwodynię diagnozuje się wtedy, gdy odrzuca się wszelkie inne przyczyny dolegliwości bólowe, a zespół objawów zostały opisane jako kryteria Friedricha. Są to:

  • bardzo silny ból podczas penetracji lub przy dotykaniu przedsionka pochwy;
  • ból o czasie trwania dłuższym, niż pół roku;
  • ból lub nadwrażliwość podczas testowego dotykania obolałych miejsc wacikiem (tzw. Q-tip test);
  • zaczerwienienie przedsionka pochwy przy jednoczesnym braku ustalonych przyczyn;
  • zauważalnie zwiększone napięcie mięśni dna miednicy.

 

Wulwodynia jako choroba — co można zrobić, by ją wyleczyć? 

Jest to niezwykle trudna jednostka chorobowa do wyleczenia ze względu na nieznaną przyczynę bólu. Często zalecane są wizyty u seksuologa, psychologa czy fizjoterapeuty uroginekologicznego. Zazwyczaj pomaga nauka prawidłowych zachowań seksualnych, jednak możliwe jest również leczenie za pomocą lamp ledowych, osocza bogatopłytkowego oraz botoksu. Korzystnie może wpływać również delikatna pielęgnacja okolic intymnych — rezygnacja z kosmetyków, mydeł, szamponów, płynów i proszków do prania, które mogą działać drażniąco.

Przy wulwodynii warto zaopatrzyć się w specjalistyczny płyn do higieny intymnej oraz wybieranie prysznica zamiast wanny, a także zmienić dietę na tę ubogą w szczawiany. Można również polecić krem i maść znieczulającą w celu poprawy zadowolenia ze stosunku seksualnego oraz leki blokujące podrażnienie nerwów, a także zmniejszające reakcje na ból (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub zastrzyki z interferonami). Czasami konieczna jest operacja nacięcia błony śluzowej przedsionka pochwy.