Categories Porady

Jak wyczyścić grilla? Najlepsze sposoby

Wiosna i lato to sezon grillowy. Przyjemne spotkania w miłym towarzystwie, z pysznym jedzeniem i napojami kończą się jednak zwykle koniecznością wyczyszczenia grilla. Czynność ta sprawia czasem prawdziwy problem, zwłaszcza jeśli wcześniej zapomni się o skorzystaniu z aluminiowych tacek. Przyklejone do gorącej, metalowej kratki resztki pieczonych mięs i warzyw są trudne do usunięcia. Jak skutecznie wyczyścić ruszt grilla? Czy konieczne jest użycie silnej chemii do czyszczenia?

Dlaczego czyszczenie rusztu grilla jest tak ważne?

Czyszczenie rusztu grilla nie jest zadaniem najprzyjemniejszym, jednak jest tak samo niezbędne, jak mycie naczyń i garnków po tradycyjnie przygotowywanych posiłkach. Pozostawienie resztek pokarmu i tłuszczu na ruszcie może powodować nie tylko rozwój bakterii, ale również ich zwęglenie podczas kolejnego rozpalenia grilla. W przypadku rusztu grilla, czystość nie jest wyłącznie kwestią higieny czy estetyki. Podczas spalania resztek pokarmów dochodzi do uwalniania wielu substancji chemicznych, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia. Spalony tłuszcz zawiera między innymi akroleinę, związek o właściwościach kancerogennych.

Przypalony ruszt grilla najłatwiej jest wyczyścić, kiedy jest jeszcze lekko ciepły. Resztki jedzenia nie są wówczas jeszcze zaschnięte, przez co ich usunięcie z metalowej kratki jest prostsze i nie wymaga stosowania silnych środków chemicznych. Jak wyczyścić ruszt grilla?

Jak wyczyścić ruszt grilla węglowego?

Grille węglowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu taka metoda przygotowywania posiłków umożliwia połączenie gotowania z garden party lub piknikiem w plenerze. Niestety, ruszty grilli węglowych narażone są na najsilniejsze zabrudzenia i przypalenia.

Jak wyczyścić ruszt od grilla, jeśli zapomnieliśmy użyć tacek aluminiowych? Oczywiście, można zastosować gotowe preparaty dedykowane właśnie do tego celu. Środki do czyszczenia piekarników i rusztów, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-grill-pionier/, są naprawdę bardzo skuteczne i proste w zastosowaniu, wystarczy rozpylić je na metalową kratkę, pozostawić na chwilę, a następnie usunąć pozostałości zabrudzeń szmatką lub szczotką.

Jak wyczyścić ruszt z grilla, bez stosowania silnych środków chemicznych?

Można  oczyścić go również prostszymi, domowymi metodami. Przypalone resztki da się usunąć mechanicznie za pomocą ostrej szczoteczki albo szorstkiej ściereczki do naczyń. Dobrą metodą na pozbycie się zabrudzeń i przypalonego tłuszczu jest umycie rusztu w ciepłej wodzie z octem i dodatkiem płynu do naczyń. Warto namoczyć ruszt na kilka minut, ponieważ czyszczenie pójdzie dużo sprawniej. Można również wypróbować czyszczenie pastą z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy przygotować gęstą papkę z sody, a następnie nałożyć ją na ruszt. Po kilkunastu minutach pozostałości usuwa się szczoteczką, a następnie myje w ciepłej wodzie z płynem do naczyń.

Jak wyczyścić ruszt od grilla elektrycznego?

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić ruszt od grilla elektrycznego. Powierzchnia rusztu zazwyczaj pokryta jest teflonem lub inną nieprzywierającą powłoką. Z jednej strony zmniejsza to przywieranie grillowanych potraw do rusztu i zmniejsza zabrudzenie, z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że powłoka teflonowa jest dość delikatna i absolutnie nie nadaje się do usuwania zabrudzeń szorstkimi szczotkami i ściereczkami. Przyklejonych resztek pozbyć się można za pomocą silikonowej szpatułki. Wszystkie części grilla elektrycznego czyścić należy osobno, pamiętając, aby nie zalać wodą części z mechanizmem elektrycznym.

Ruszt z grilla po wstępnym oczyszczeniu szpatułką można przetrzeć miękką ściereczką z delikatnym detergentem. Wszystkie wyjmowane elementy można myć w wodzie z płynem do naczyń. Pozostałą część urządzenia wolno jedynie przecierać wilgotną szmatką, bez zamaczania.

Podsumowując, czyszczenie rusztu z grilla należy wykonywać regularnie, po każdym użyciu. Można skorzystać z gotowych, dedykowanych do tego celu detergentów bądź ogólnodostępnych środków takich jak ocet, soda oczyszczona czy kwas cytrynowy. Ruszty z grilli węglowych można czyścić szczotką, jednak w przypadku rusztów z grilli elektrycznych z delikatną powłoką teflonową, należy zachować większą ostrożność.