Każdy z nas marzy o swoich czterech kątach. Jedni z nas oszczędzają, a inni biorą kredyt. Niemniej jednak wszyscy analizujemy, jaka inwestycja jest dla nas bardziej opłacalna. Dom z rynku pierwotnego czy wtórnego? To pytanie nurtuje wielu konsumentów przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Chcesz wiedzieć, jak wygląda zakup domu z rynku pierwotnego oraz co się z tym wiąże? Przeczytaj nasz artykuł!
Domy na sprzedaż, rynek pierwotny – co warto wiedzieć?
Pierwsze co powinniśmy wiedzieć to, to co właściwie znaczy, że dom jest z rynku pierwotnego.
Otóż dom z rynku pierwotnego, to zupełnie nowa, nieużywana nieruchomość powstała na skutek przedsięwzięcia deweloperskiego. Dostępny wachlarz na rynku nieruchomości jest naprawdę szeroki, ale to od nas zależy, na co tak naprawdę się zdecydujemy. Jeśli chcemy mieć nowy dom, ale nie spieszy nam się z przeprowadzką, możemy zainwestować w projekt, który jest na początkowym etapie realizacji. Istnieje również wiele posiadłości gotowych do odbioru i zamieszkania.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Z pewnością dobrze jest znać wady i zalety domów z rynku pierwotnego.
Dom z rynku pierwotnego – wady i zalety
Domy z rynku pierwotnego posiadają wiele zalet, ale również wady. Do zalet możemy między innymi zaliczyć:
- Bycie pierwszym właścicielem – Mamy pewność, że nikt przed nami wcześniej nie zamieszkiwał wybranej przez nas nieruchomości, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie miejsce to będzie pozbawione usterek.
- Ogromne możliwości aranżacyjne – Nowe mieszkanie daje nam wiele opcji dotyczących wyglądu wymarzonego wnętrza. Nie zależnie czy dekorujemy swoje cztery kąty sami, czy z pomocą architekta wnętrz, mamy szerokie pole do wykazania się naszą kreatywnością.
- Nowoczesne budownictwo – Obecnie praktycznie każdy nowy dom z rynku pierwotnego, jest energooszczędny za sprawą nowoczesnych technologii wykorzystywanych w budownictwie, dzięki czemu koszty związane z utrzymaniem nieruchomości są znacznie niższe.
- Estetyka – Domy z rynku pierwotnego są przemyślane, projekt jest nie tylko ładny, ale również funkcjonalny, dzięki czemu nowym właścicielom żyje się przede wszystkim komfortowo.
- Sąsiedzi – Bardzo często developerzy budują całe osiedla domów z pierwotnego rynku, dzięki czemu najczęściej naszymi sąsiadami są osoby podobne do nas, mające wobec rynku nieruchomości podobne wymagania.
Nie wątpliwie zakup domu z pierwotnego rynku ma wiele plusów, jakie są zatem minusy? Definitywnie do wad możemy wliczyć:
- Infrastruktura – Kupno nowego domu z rynku pierwotnego wiąże się prawdopodobieństwem braku odpowiedniej infrastruktury m.in.: brakiem dróg dojazdowych, szkół, brakiem dostępu do transportu publicznego. Warto również sprawdzić plan zagospodarowania, gdyż może się okazać, że spokojna okolica za kilka miesięcy może się okazać planem budowy.
- Lokalizacja – Bardzo często opisywane domy na sprzedaż rynek pierwotny są zlokalizowane na przedmieściach bądź dalej, co wiąże się dłuższym czasem dotarcia do centrum. Natomiast jeśli dom znajduje się bliżej centrum, ostateczna cena za metr kwadratowy jest znacznie wyższa, niż w przypadku domu o dalszej lokalizacji.
- Długi czas oczekiwania – Jeśli zdecydujemy się na kupno domu, który jest w początkowej fazie budowy, powinniśmy pamiętać, że upragnione klucze otrzymamy za kilka do kilkunastu miesięcy.
- Ryzyko upadku developera – Ryzyko występuje, zarówno w przypadku rynku wtórnego, jak i pierwotnego, dlatego najlepiej przed zakupem przeanalizować wszystkie oferty i historię poszczególnych developerów.
- Ceny domów z rynku pierwotnego– Nowe nieruchomości zazwyczaj są znacznie droższe niż te rynku wtórnego, jednak nie jest to regułą. Powinniśmy również pamiętać, że dodatkowy wydatek stanowi wykończenie oraz urządzenie naszego nowego lokum.
Domy, rynek pierwotny – zakup
Jeśli już podejmiemy decyzję, że kupujemy dom z rynku pierwotnego, powinniśmy się zastanowić czy szukamy nieruchomości na własną rękę, czy skorzystamy z pomocy pośrednika.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne szukanie lokum, warto skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, dzięki czemu możemy znaleźć nieruchomość według własnych preferencji.
- Plusy: Oszczędzamy pieniądze na pośredniku, mamy dostęp do dużej ilości ofert dostępnych na rynku, możliwość przeanalizowania wielu ofert.
- Minusy: Czas spędzony na szukaniu lokum, sami musimy zadbać o negocjację ceny i dopełnienie formalności.
Natomiast jeśli zdecydujemy się na szukanie własnego mieszkania przy pomocy agenta ds. nieruchomości, powinniśmy dokładnie sprawdzić opinie na temat danego biura, doświadczenie danej agencji oraz możliwości rozliczenia współpracy.
Powinniśmy również być świadomi obowiązków agenta, do których wliczamy m.in.: sprawdzanie ofert, przygotowywanie dokumentacji, porównywanie cen mieszkań, udzielanie merytorycznego wsparcia oraz negocjacja cen.
Niezależnie czy zdecydujemy się na samodzielne kupno domu z rynku pierwotnego, czy za pomocą biura nieruchomości, powinniśmy nie tylko dokładnie przemyśleć naszą decyzję, ale również dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz konsekwencje wiążące się z tym zakupem.