Categories Biznes i finanse

Jak założyć swój pierwszy biznes? – Wsparcie w biznesie

Założenie własnej firmy to często dobry pomysł, który pozwala na rozwinięcie skrzydeł i dużą dawkę niezależności. Nie zawsze jednak wiemy, jak się do tego zabrać. Jak otworzyć pierwszy biznes?

Pomysł na biznes

Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujemy, aby założyć firmę, jest pomysł na biznes. Dla młodych osób zazwyczaj nie jest to żaden problem. Ludzie w każdym wieku często mają pasje i zainteresowania, które przy odrobinie kreatywności z łatwością będzie można przekuć na świetnie prosperującą firmę. Jeśli nasza pasja to fotografia, możemy założyć formę specjalizującą się w utrwalaniu wspomnień z ważnych chwil. Wędkarka może otworzyć sklep wędkarski lub zawodowo udzielać rad dotyczących łowienia ryb, a rękodzielnik – otworzyć stoisko z biżuterią.

Skąd wziąć pieniądze na pierwszy biznes?

Jednak realizacja nawet najlepszego pomysłu nie będzie możliwa, jeśli nie zdobędziemy odpowiednich funduszy. Skąd wziąć pieniądze na pierwszy biznes? Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest oczywiście sięgnięcie po oszczędności. Wiele osób decyduje się jednak pozostawić je raczej w roli poduszki bezpieczeństwa, która zapewni nam płynność finansową w czasie, gdy biznes będzie dopiero się rozwijał lub podczas tygodni bądź miesięcy przestoju, które przecież czasem się zdarzają.

Program pierwszy biznes

Wówczas często korzystamy z drugiej możliwości, jaką jest zaciągnięcie pożyczki na otworzenie firmy. Obecnie usługę taką oferują nie tylko banki komercyjne. Okazuje się, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej również prowadzi program, w ramach którego możemy zdobyć pieniądze na pierwszy biznes. Znany jest on pod nazwą program pierwszy biznes lub wsparcie na starcie.

Dzięki programowi możemy ubiegać się o nisko oprocentowane pożyczki, za których sprawą nasza pierwsza firma ma możliwość się rozkręcić i zacząć prężnie działać. Pożyczki takiej udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach niej możemy otworzyć nową działalność gospodarczą lub po prostu stworzyć nowe miejsca pracy w istniejącej już firmie.

Jak założyć swój pierwszy biznes?

Każdy dobrze rozwijający się biznes wiązać się będzie z czasem z koniecznością prawnej regulacji. Początkowo możemy jednak korzystać z możliwości, jaką daje nierejestrowana działalność gospodarcza. To rozwiązanie często wybierane przez osoby, które chcą sprawdzić, czy dany pomysł na własny biznes po prostu się sprawdzi. W ramach takiej działalności możemy wykonywać usługi, z których zarobki nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia na dany rok. Dla przykładu w 2021 roku nie może być to zatem więcej niż 1 400zł.

Plusem jest to, że aby prowadzić taką działalność nie musimy jej zgłaszać. Wystarczy, że rejestrować będziemy nasze przychody i sumiennie się z nich rozliczać. Minusem jest natomiast to, że nie przysługują nam ulgi podatkowe, z jakich korzystać mogą zarejestrowane firmy.

Kiedy natomiast przekroczymy limit dochodu, przychodzi czas na zarejestrowanie działalności gospodarczej. Na szczęście obecnie możemy to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem Internetu.