Pieniądze szczęścia nie dają, ale o wiele łatwiej rozwiązuje się problemy, mając na koncie zabezpieczenie w postaci oszczędności. To znane powiedzenie działa na wyobraźnię Polaków, którzy bez znaczenia na wiek i status materialny, starają się oszczędzać i gromadzić pieniądze na kontach oszczędnościowych. To bardzo dobra cecha, szczególnie jeżeli mówimy o niej w kontekście młodych ludzi. Młodzież garnąca się do pracy, chcąca samodzielnie zarobić na swoje potrzeby to zjawisko wymagające najwyższej pochwały. Niestety wiele osób, które chcą szybko podjąć pracę, nie ma w tym aspekcie odpowiedniego doświadczenia. Łatwo więc dochodzi do nieporozumień, które najczęściej dotyczą kwoty, którą młody pracownik myślał, że zarobi, a którą faktycznie otrzymał na swoim koncie. W tym wypadku bardzo ważne jest zrozumienie, czym jest kwota netto, a czym brutto. Dzięki temu można uniknąć niemiłego zaskoczenia przy odbiorze wypłaty.
Kalkulator netto – brutto
Pisząc w bardzo dużym uproszczeniu, kwota netto to kwota, którą dostaniesz „na rękę”. Jeżeli szukasz pracy, zawsze zwracaj uwagę na tę informację, ponieważ to wartość netto dniu wypłaty zasili Twoje konto. Być może zastanawiasz się, w jakim celu używa się pojęcia, jakim jest kwota brutto. Powód jest bardzo prosty. Za tym pojęciem kryją się bowiem takie elementy jak: składka zdrowotna ZUS, zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne, emerytalne oraz rentowe oraz finalnie kwota netto, o której już wspominaliśmy. Jak zatem widzisz, pracując, odkładasz pieniądze na swoją emeryturę oraz zapewniasz sobie bezpłatną służbę zdrowia. Dobrze jest zatem zwrócić uwagę na to, ile możemy zarobić brutto, a także czy pracodawca faktycznie odprowadza od nas składki. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby za każdym razem upewniać się, ile od kwoty brutto, którą obiecał Ci pracodawca, zostanie odliczonych pieniędzy w calu odprowadzenia składek, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kalkulator VAT-u. Kalkulator netto – brutto znaleźć można praktycznie na każdej stronie internetowej, która zajmuje się doradztwem podatkowym i powszechnie rozumianą ekonomią. Większość z nich jest darmowa, dlatego bez dodatkowych opłat można sprawdzić, ile z kwoty brutto obiecanej przez pracodawcę dostaniemy dla siebie.
Nie daj się oszukać na tzw. „pensję pod stołem”
Najniższa pensja krajowa nie zawsze zachęca do podejmowania legalnej pracy opartej o umowę. Tym bardziej, jeżeli plany, które wiążemy z wypłatą, muszą zostać odłożone w czasie, właśnie ze względu na małą wypłatę. W tym wypadku warto myśleć w szerszej perspektywie. Pensja brutto zapewnia Ci przede wszystkim podstawową ochronę zdrowotną. Oprócz tego zbierasz pieniądze na swoją emeryturę, a przepracowany czas wlicza się do sumy dni urlopowych. Jednak co najważniejsze, chronią Cię wszelkie prawa pracownicze. Jeżeli masz zatem dylemat, czy lepiej otrzymywać wyższą kwotę netto, ale nielegalnie, czy wartość po odliczeniu składek, to zdecydowanie bardziej opłaca się ta druga opcja.