Jak działa podnośnik nożycowy?

Podnośniki nożycowe należą do podestów ruchomych i wykorzystywane są do przeprowadzania prac na wysokościach. Urządzenie tego typu znacznie ułatwiają wykonywanie niektórych czynności, a przy tym są niezwykle proste w obsłudze. Sprawdź, czym charakteryzują się nożycowe podesty ruchome oraz w jaki sposób działają.

Do czego stosuje się podnośnik nożycowy?

Podnośniki nożycowe posiadają charakterystyczną budowę, dlatego mogą ułatwić pracę na wielu płaszczyznach. Mogą być one wykorzystywane nie tylko w warsztatach samochodowych, ale także w innych podmiotach gospodarczych. Często wykorzystuje się je np. na terenach obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak zakłady produkcyjne, supermarkety lub magazyny. Urządzenie to ułatwia pracę na wysokościach, która jest niezbędna np. przy wykładaniu towaru lub naprawianiu usterek związanych z klimatyzacją i elektryką.

Podnośniki nożycowe pozwalają także na to, aby na platformie znajdowało się jednocześnie kilka osób – przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich standardów bezpieczeństwa. Urządzenia tego typu często znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych, gdzie stosuje się ich mniejsze modele. Podnośnik służy wówczas do podnoszenia pojazdów, co ułatwia dostanie się do podwozia i innych trudno dostępnych elementów. Ponadto mogą być one używane także podczas malowania i odświeżania elewacji budynków czy nawet podczas zakładania instalacji elektrycznych lub grzewczych. Podnośniki przydają się także, kiedy trzeba umyć okna w wieżowcach – do których nie ma dostępu od środka budynku. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się także na budowie, na linii montażowej oraz do transportowania obiektów o dużych gabarytach.

Zasada działania podnośnika nożycowego

Żeby zrozumieć zasadę działania podnośnika nożycowego, należy poznać jego budowę. Podstawowy element tej maszyny to platforma, która zamocowana jest do układu nożyc. Układ taki może być zarówno pojedynczy, jak i podwójny. W zależności od zastosowanego rozwiązania zmienia się stabilność urządzenia i możliwości związane z wysokością podnoszenia obiektów. Podnośniki nożycowe działają w oparciu o dwa siłowniki, które umieszczone są pomiędzy podstawą, a ramionami nożyc. Wytwarzają one energię mechaniczną konieczną do rozłożenia układu oraz jego późniejszego złożenia. Wyposażone są zazwyczaj w napęd elektryczny, jednak mogą posiadać także napęd hydrauliczny lub pneumatyczny

Jeśli chodzi natomiast o modele przystosowane do pracy z samochodami, występują one w dwóch wersjach. W pierwszej z nich koła pojazdu znajdują się na powierzchni platformy, natomiast w wariancie drugim są one uniesione w powietrzu. Stacjonarne podnośniki nożycowe mogą być zarówno zlicowane z podłożem, jak i wykonane w zabudowie nadposadzkowej, jednak można zaopatrzyć się także w podnośnik w wersji mobilnej.

Podnośniki pojedyncze i podwójne

Jak już wcześniej wspomniano, podnośniki dzielą się na pojedyncze i podwójne. Pojedyncze złożone są z jednej pary nożyc, natomiast podwójne wyposażone zostały w dwie pary – czyli zastosowano tak zwany układ podwójny. Niezależnie jednak od budowy, wszystkie urządzenia tego typu działają na podobnej zasadzie. Z tym, że w zależności od rodzaju są one stosowane do wykonywania różnych czynności. Charakterystyczna budowa podnośnika pojedynczego sprawia, że proces unoszenia wykonywany jest przy użyciu dwóch siłowników – odpowiedzialnych za rozkładanie i składanie nożyc. Jeśli chodzi natomiast o podnośnik nożycowy podwójny, to w tego typu urządzeniach stosuje się podwójny układ nożyc, które również są napędzane przez siłowniki. Taki układ wpływa na to, że cała maszyna staje się bardziej stabilna i sztywna – z tego względu ten typ podnośników nożycowych wykorzystuje się jako podnośniki o charakterze recepcyjnym. Ponadto w przypadku podnośników podwójnych platforma może być podnoszona na znacznie większe wysokości niż ma to miejsce w przypadku podnośnika pojedynczego, dlatego są one stosowane w zupełnie innych sytuacjach.