Categories Dom i ogród

Jak założyć uszczelki do kabiny prysznicowej?

Uszczelka do kabiny prysznicowej stanowi nieodzowny element każdej łazienki. Są one niewidoczne, jednak mimo to nie wyobrażasz sobie codziennego funkcjonowania bez niej. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu szczelnego prysznica, co zapewni Ci, nie tylko porządek, ale także bezpieczeństwo. Przed wyborem uszczelki należy dokonać pomiarów, które pozwolą dostosować ją do Twoich potrzeb. Jednak aby wszystko działało prawidłowo, należy odpowiednio ją dobrać i założyć.

Wybór uszczelek

Uszczelki różnią się zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem. Kluczem do nieprzeciekającej kabiny jest dokładne dopasowanie. Należy uwzględnić trzy najważniejsze aspekty:

  • dostosowanie do grubości szkła;
  • miejsce, w którym uszczelka zostanie umieszczona;
  • kształt kabiny prysznicowej.

Każda uszczelka ma zupełnie inną budowę, dlatego też warto zmierzyć odległość między drzwiami i brodzikiem. Uszczelka prosta stanowi doskonałe zabezpieczenie dolnej części kwadratowej bądź prostokątnej kabiny prysznicowej. Jest ona zbudowana z tworzywa PCV, dlatego też zapewnia wodoszczelność. Oprócz tego jest odporna na pleśń, różnego rodzaju grzyby, promieniowanie UV oraz wilgoć. Środki czystości również nie spowodują jej zniszczenia. Sprawa wygląda podobnie w przypadku kabin półokrągłych.

Magnetyczne uszczelki do kabiny prysznicowej

Jak już wiesz, każdą uszczelkę w prysznicu należy zamontować w innym miejscu. Pełnią one zupełnie inne funkcje. Dolna zakrywa szczelinę między drzwiami a brodzikiem. Natomiast uszczelka magnetyczna zmniejsza przestrzeń między drzwiami kabiny prysznicowej. Zapobiega to ich niedomykaniu, a czasem nawet otwieraniu. Dzięki niej Twoja łazienka nie będzie zalewana przy każdym użyciu. Magnesy umieszczone w uszczelkach prysznicowych przyciągają się. Podobnie jak wcześniej omawiany rodzaj, te również zostały stworzone z tworzywa PCV. Dzięki temu zyskuje się odporność na zniekształcenia, działanie środków czystości czy kruszenie. Oczywiście należy dodać, że jest wodoszczelna i wodoodporna. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, magnesy umieszczone w uszczelkach powinny przylegać do siebie. Z biegiem lat, po długim użytkowaniu kabiny oraz przez niewłaściwą pielęgnację, drzwi mogą się nie domykać. Jest to znak, że należy przystąpić do wymiany przestarzałej części.

Montaż uszczelki do kabiny prysznicowej

Po dokonaniu odpowiedniego wyboru przystępujesz do jej zamontowania. Przed rozpoczęciem pracy należy zgromadzić potrzebne przedmioty, takie jak:

  • prawidłowo dobrana uszczelka;
  • nożyk do tapet;
  • przyrząd do pisania (mazak lub pisak).

Pozostaje tylko jedno pytanie: w jaki sposób najprościej zamontować uszczelkę? Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie miejsca, na którym za moment odbędzie się montaż. Zadbaj, aby było pozbawione wszelkich zabrudzeń, w szczególności osadów z kamienia. Powierzchnia powinna być wysuszona. Pamiętaj, że uszczelki do kabiny prysznicowej nie można przesuwać, jeśli więc zostanie źle ułożona, trzeba będzie zdjąć ją w całości, a cały proces zacząć od nowa. Wykonuj tę czynność powoli i bez pośpiechu. Montaż należy rozpocząć od zawiasów kabiny. Może się zdarzyć, że uszczelka będzie zbyt długa. Wtedy powinno się ją przyciąć. Również to zadanie odgrywa ogromną rolę, ponieważ tylko perfekcyjnie dopasowana uszczelka może dać pożądany efekt. Mazakiem zaznacz miejsce cięcia. Przytnij niepotrzebną część. Załóż ponownie. Gdyby końcówka była chropowata można ją przeszlifować, jednak nie jest to zabieg konieczny. Jeśli tylko pojawią się jakieś szczeliny, które mogą wynikać z różnych czynników, wypełnij je sylikonem.

Podobne działania należy wykonać w sytuacji, gdy wymieniamy uszczelkę na nową. Z tą różnicą, że rozpoczynamy od usunięcia starej. Pamiętaj także o ciągłym kontrolowaniu ich stanu i regularnym czyszczeniu!

Z pewnością chciałbyś uniknąć sytuacji, gdy po wyjściu z prysznica natrafiasz stopą na kałużę. Masz przyjemniejsze rzeczy do zrobienia, niż ciągłe sprzątanie łazienki po kąpieli. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiedni produkt oraz dokładny montaż. Zajrzyj do sklepu, wybierz uszczelkę i pozbądź się problemu!