Categories Technologia

Jaki router do światłowodu wybrać?

Oferta routerów jest na rynku bardzo szeroka. Trzeba jednak pamiętać, że wybór urządzenia nigdy nie powinien być przypadkowy. Zwłaszcza jeśli ma być to router do światłowodu. Nie każde urządzenie dobrze poradzi sobie w tym wypadku. Jeśli router zostanie źle dobrany, będzie to oznaczać ryzyko, że nie wykorzysta się pełnego potencjału technologii, z której chce się korzystać. Jaki zatem router pod światłowód wybrać?

Router do światłowodu a zwykły router

Jak wspomniano, nie każdy router nada się do obsługi światłowodu. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy urządzenie, które chce się zakupić, wyprodukowane zostało w technologii xDSL. Taki router posiadać powinien porty RJ-45. Tylko wówczas mówić można o zapewnieniu szybkiego i łatwego połączenia różnych urządzeń oraz o zapewnieniu optymalnej prędkości transferu danych. Oznacza to, że zakupiony do światłowodu router musi charakteryzować się wysoką jakością i bardzo dobrą przepustowością. Dobrze zatem wybrać urządzenie w standardzie Wi-Fi 5 o przepustowości ok. 433 Mbps, a jeszcze lepszym wyborem będzie sprzęt w standardzie Wi-Fi 6 o przepustowości 600 Mbps. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest dodatkowo to, że taki router zapewnia zdecydowanie lepszy sygnał wszystkim użytkownikom podłączonym do tej samej sieci lokalnej.

Światłowód – jaki router wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów routera pod światłowód jest jego zasięg. Dlatego dobrze, jeśli urządzenie wyposażone jest przynajmniej w kilka anten. Dodatkowo warto wybrać taki router, który korzysta z oprogramowania optymalizującego połączenie. Oczywiście, nie można zapomnieć o obsługiwanych standardach bezprzewodowych. Idealnie sprawdzi się taki, który działa w dwóch zakresach częstotliwości. Pozwoli to na utrzymanie bardziej stabilnego połączenia. Odpowiadając na pytanie w kontekście internetu światłowodowego, jaki router wybrać, wspomnieć trzeba również o liczbie portów USB. Im jest ich więcej, tym lepiej. Zwiększa to możliwości urządzenia. Można dzięki temu podłączyć do routera choćby takie sprzęty jak drukarka, skaner czy dysk zewnętrzny. Wybierając router pod światłowód, nie można zapomnieć także o kwestii bezpieczeństwa. Urządzenie powinno posiadać funkcję obsługi VPN. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie działania użytkownika są szyfrowane, co zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko ewentualnego włamania do sieci oraz uniemożliwia śledzenie historii przeglądania przez jakiekolwiek podmioty zewnętrzne.

Światłowód i lepsza jakość połączenia

Omawiając temat światłowodu i routerów, nie można pominąć kwestii dotyczącej samego światłowodu i tego, że technologia ta zapewnia znacznie lepszą jakość połączenia. Dlaczego jest to znacznie lepsze rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnymi technologiami? Jedną z przyczyn jest fakt, że włókno światłowodu ma zdecydowanie większą pojemność informacyjną. Dzięki temu możliwy jest znacznie szybszy transfer danych. Warto tu także dodać, że dzięki dobrej jakości routerowi da się rozdzielić sygnał internetowy. Umożliwi to każdemu użytkownikowi w sieci korzystanie z szybkiego łącza. Wiedząc, jaki router do łącza światłowodowego będzie dobrym wyborem, warto jeszcze podjąć temat samego internetu.

Wybór internetu światłowodowego

Sam wybór routera to jeszcze nie wszystko, aby można było cieszyć się łączem wysokiej jakości. Ważny jest również wybór odpowiedniego dostawcy internetu. Dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę proponowaną w serwisie https://igrzyskachmury.pl/, zwłaszcza jeśli poszukuje się internetu mobilnego i światłowodu w Bydgoszczy. To propozycja szybkiego łącza wykorzystującego technologię LTE. Zestawienie go z wysokiej jakości routerem pozwoli na wykorzystanie wszystkich możliwości szybkiego internetu. To dobre rozwiązanie zarówno dla firm, jak i do domu. W dzisiejszych czasach stabilnie działający internet to podstawa. Dlatego zakup dobrego sprzętu i skorzystanie z atrakcyjnej oferty są tak ważne.