Sprawdzenie pojazdu krok po kroku

Zakup wymarzonego auta

Aby kupić dziś samochód, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Choć brzmi to dość nierealnie, to jest w dużej mierze prawdziwe. Rynek aut używanych na przestrzeni lat tak mocno się rozwinął, że konkurujące ze sobą firmy robią, co mogą, aby, prześcigając się w ofertach, zdobyć nowych klientów. Większość transakcji to jednak cały czas tradycyjny model sprzedaży pojazdu, polegający na wystawieniu ogłoszenia w serwisie aukcyjnym, a później na spotkaniu z potencjalnym kupcem. Pojawienie się na rynku tak wielu aut używanych, oprócz wiadomych plusów, ma też kilka wad. Jedną z nich jest niestety bardzo duża ilość wadliwych samochodów, które sprowadzane są do Polski przez nieuczciwych handlarzy. Sprawdzenie pojazdu przed zakupem wydaje się być obecnie jedną z najważniejszych czynności, jaką powinien wykonać kupujący. Robiąc to, trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci sprawnego technicznie auta

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu krok po kroku

Po pierwsze nie ulegaj emocjom, które mogą towarzyszyć Ci w danej chwili. Szczególnie, jeżeli natrafisz na model, który jest dla Ciebie odpowiedni finansowo, a jednocześnie jest Twoim numerem jeden na liście wymarzonych aut. Zawsze należy podejść do tematu kupna ostrożnie, zważywszy na to, że sprzedający z całą pewnością będzie się o nim wypowiadał w samych superlatywach. Drugą bardzo ważną czynnością, którą powinno się wykonać, jest jazda próbna. Wówczas po paru przejechanych kilometrach łatwo można sprawdzić, czy auto, oprócz swojego pięknego wyglądu i czystego wnętrza, tak samo dobrze się prowadzi. Podczas jazdy testowej koniecznie pamiętaj o tym, żeby odwiedzić stację diagnostyczną. Tego typu sprawdzenie pojazdu ułatwia znalezienie usterek technicznych, których Ty nie jesteś w stanie znaleźć i sprawdzić bez pomocy specjalistycznego sprzętu. Dobrze sprawdź też stan licznika. Niech nie zmyli Cię mała liczba kilometrów. Nieuczciwi sprzedawcy potrafią je cofać nawet po kilkadziesiąt razy. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu to również dobre przyjrzenie się lakierowi. Korzystając z mierników lakieru, możesz sprawdzić jego grubość, a znalezione, lub nie, nierówności są dowodem na to, czy auto faktycznie jest bezwypadkowe. Warto zwrócić również uwagę na oryginalne części. Jeżeli w samochodzie znajdziesz takie, które nie są oryginalne, a w najgorszym wypadku są elementami, na przykład karoserii samochodu, to powinno wzbudzić pewnie wątpliwości. Problem ten dotyczy głównie aut powypadkowych, gdy właściciel pojazdu, chcąc oszczędzić na częściach, kupił nieoryginalne. A to z kolei znak, że podobnych problemów, często niestety ukrytych, może być więcej. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to lampy. Jeżeli są zaparowane, to znaczy, że auto musiało być kiedyś mocno zalane w środku. Jeżeli podczas sprawdzania pojazdu znajdziesz jeden z powyższych problemów, mimo że w ogłoszeniu sprzedawca podkreślał dobry stan samochodu, to możesz zacząć poszukiwania innego modelu.

Auta od naszych zachodnich sąsiadów

 

Niesłabnącą popularnością od wielu lat cieszą się w Polsce auta z Niemiec. Używane pojazdy, które można kupić często za bardzo dobre pieniądze, wciąż są sprowadzane, rejestrowane i wreszcie sprzedawane w wielu miastach naszego kraju. Czasy, kiedy można było kupić używane auto bezpośrednio od obywatela Niemiec, dawno minęły. Dziś zwykłych kupujących wyprzedzają niejednokrotnie handlarze, którzy później sprzedają te auta indywidualnie. Ważnym pytaniem jest więc: jak sprawdzić pojazd z Niemiec? Przede wszystkim zastosuj powyższe rady. Mają one zastosowanie podczas zakupu każdego auta. Po drugie, dobrze będzie uzyskać numer VIN pojazdu i na jego podstawie w internecie lub w autoryzowanym salonie na terenie Niemiec sprawdzić pełną historię pojazdu. Wówczas nie będą Ci potrzebne wyidealizowane ogłoszenia czy historie sprzedającego o bezdyskusyjnej sprawności auta. Historia VIN pokaże Ci całą prawdę o danym pojeździe.