Categories Porady

Na czym polega obróbka metali CNC?

Obróbka metali CNC to proces, który powstał przez nieustannie rosnące wymagania branży obróbki metali. Rozwój przemysłu i technik wymaga od zakładów coraz bardziej precyzyjnie docinanych i formowanych elementów. Ludzkie dłonie nie są w stanie odtworzyć ze stuprocentową skutecznością takiego samego elementu w optymalnie krótkim czasie. Żeby zaspokoić takie potrzeby, wymyślono więc sposób przycinania metalu i stali zwany obróbką metali CNC.

Na czym polega obróbka metali metodą CNC?

Filarem tej metody jest zastąpienie pracy ludzkich rąk maszynami, które zaprogramowane komputerowo dokonują pomiarów i tną metal z niesamowitą precyzją i skutecznością. Działają na zasadzie optymalizacji wykorzystywania surowca. Generują jak najmniej odpadu przemysłowego, dzięki starannemu wykorzystaniu każdej powierzchni materiału przeznaczonego do produkcji danych części. To właśnie te zalety sprawiają, że jest to najbardziej popularny sposób obróbki metali w przemyśle elektrycznym. Mikroskopowe części procesorów telefonów komórkowych czy laptopów wymuszają na producentach zachowywanie nienagannej powtarzalności i precyzji. Nie ma tutaj marginesu błędu, a część, która odbiega minimalnie wymiarem czy kątem cięcia, pod żadnym pozorem nie może być wykorzystana.

Obróbka metali metodą CNC to bardzo wydajny i oszczędny proces, który usprawnił działania zakładów przemysłowych. Zastąpienie ludzi pracą maszyn zoptymalizowało koszty, zarówno w postaci wynagrodzeń pracowniczych, jak i zaoszczędzeniu surowca. Projekty odwzorowywane dokładnie przez zaprogramowane urządzenia zachowują powtarzalność i eliminują powstawanie błędów spowodowanych ludzkimi zaniedbaniami czy pomyłkami. Awaryjność maszyny jest o wiele mniejsza, co pozwala uniknąć błędów, które zdarzają się, jeśli pracę wykonują ludzie, których umiejętności nie mogą się równać z maszyną.

Etapy obróbki metali metodą CNC.

Zawsze proces musi rozpocząć się od zaprojektowania wzoru i odpowiedniego oprogramowania dla danego kształtu. Wymaga to znajomości rysunku technicznego i języka programistów. Następnie wzór wprowadza się do komputera, wyznaczając w ten sposób zadanie maszynie. Kolejnym krokiem jest już jej uruchomienie i oczekiwanie na gotowy produkt, który maszyna dla Ciebie wykona.

Komu można powierzyć wycięcie potrzebnych części dla swojego projektu?

W dzisiejszych czasach firmy prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych rozwiązań, dlatego bardzo ważnym jest, aby Twój projekt był u wykonawcy bezpieczny i nie wpadł w niepowołane ręce. Należy więc sprawdzić firmę, której zleca się to zadanie. Firma obróbka metali CNC Mielec zajmuje się tym od lat i gwarantuje bezpieczeństwo projektu i parametrów wykonywanego cięcia. 

Wzorniki i dokumentacja powinny być staranie zabezpieczone przed wykorzystaniem ich przez konkurencję. Często są to lata pracy poświęconej nad projektowaniem jednego elementu, którego rozpowszechnienie przez osoby trzecie mogłoby spowodować brak unikalności Twojego produktu lub utratę patentu.

Dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usług firm zajmujących się obróbką metali CNC?

Obecny przemysł nie byłby na takim poziomie, gdyby nie wprowadzono obróbki metali metodą CNC do powszechnego zastosowania. To dzięki niemu cieszymy się tak szybką pracą fabryk. To właśnie ten proces pozwolił na nieustanne zmniejszanie się części procesorów i elementów budowy telefonów komórkowych i komputerów. Kiedyś nie do pomyślenia było, aby telefon mieścił się w ręce i swobodnie leżał w kieszeni. Dzisiaj natomiast jest to standard, a firmy i tak nadal projektują coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Skomplikowane projekty znajdują swoje odwzorowanie w profesjonalnej pracy maszyn, które dzięki swojej wydajności i powtarzalności są w stanie produkować o kilkaset lub kilka tysięcy elementów więcej na godzinę, aniżeli robili to ludzie pracujący ręcznie. To niesamowite, jak rozwinął się przemysł dzięki wprowadzeniu maszynowego cięcia metali do powszechnego stosowania. Nie tylko małe elementy zyskują przy tej metodzie. Również ogromne płaty, części z bardzo wieloma wgłębieniami czy wcięciami zyskały ogromną jakość.