Categories Technologia

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to proces technologiczny, który polega na czyszczeniu i wygładzaniu powierzchni. Wykonuje się go za pomocą strumienia sprężonego powietrza albo cieczy, z dodatkiem materiału ściernego. W tej roli może wystąpić piasek kwarcowy lub szklarski, ale używa się także szklanych kulek, śrutu, metalu, żużlu, a nawet rozdrobnionych łupin orzechów. W zależności od rodzaju użytego ścierniwa można uzyskać różny stopień obróbki, w zależności od potrzeb. Obecnie piaskowanie jest jedną z najbardziej popularnych metod czyszczenia powierzchni. Dlaczego? Ponieważ płaszczyzna będzie idealnie czysta i gładka, a co za tym idzie – przygotowana do dalszych etapów renowacji. Ten rodzaj czyszczenia dociera również w trudno dostępne miejsca, takie jak wąskie zagłębienia i rogi. Za pomocą piaskowania można bardzo dokładnie wyczyścić nie tylko metalowe powierzchnie, ale również kamień, drewno czy nawet tworzywo sztuczne. Proces piaskowania można podzielić na 3 etapy:

  1. Usunięcie starych powłok (np. farb, lakierów) oraz wszelkiego rodzaju innych zanieczyszczeń z powierzchni.
  2. Ujednolicenie powierzchni.
  3. Nadanie jej odpowiedniej chropowatości i przygotowanie do dalszych etapów odświeżania.

 

Wady i zalety piaskowania.

 

Niepodważalną zaletą piaskowania jest ogromna wszechstronność tej metody, którą można wykorzystać nie tylko w przeróżnych gałęziach przemysłu, ale również w domu. Chociaż efekt końcowy jest bardzo podobny do szlifowania, to piaskowanie będzie zdecydowanie bardziej dokładne. Ponadto piaskarka bez problemów dostanie się do trudno dostępnych miejsc, dlatego cała powierzchnia zostanie czyszczona i wygładzona w takim samym stopniu. Metoda ta doskonale nadaje się także do usuwania rdzy, dlatego jest powszechnie wykorzystywana w branży motoryzacyjnej (np. przy renowacji felg samochodowych czy motocyklowych). W domu jednorodzinnym piaskowanie przyjdzie z pomocą przy czyszczeniu ogrodzeń, kamiennych słupów oraz elewacji, a nawet pozwoli zmatowić szkło. Istotny jest również fakt, że proces ten nie powoduje zarysowywania czyszczonych powierzchni.

Niestety piaskowanie nie jest zupełnie pozbawione wad. Najważniejszą z nich jest to, że osoba wykonująca czynność jest narażona na wdychanie cząsteczek ścierniwa oraz odrywających się od czyszczonego obszaru zanieczyszczeń. Może być to przyczyną poważnych chorób płuc, a nawet nowotworów. Na szczęście można temu zaradzić, dlatego koniecznie należy zabezpieczyć się we właściwy sposób, czyli włożyć odpowiednią odzież ochronną oraz ściśle przestrzegać przepisów BHP. Drugą wadą może być bałagan, który powstaje podczas procesu piaskowania. Materiał ścierny rozpada się, a zanieczyszczenia są odrywane od powierzchni, co tworzy chmurę pyłu. Generuje to dodatkowo czas, który trzeba poświęcić na sprzątanie.

 

Co daje piaskowanie felg?

 

Piaskowanie felg (zarówno stalowych, jak i aluminiowych) z reguły jest pierwszym etapem, który wykonuje się przy ich renowacji. Tak jak w przypadku innych płaszczyzn – felga poddana procesowi piaskowania jest perfekcyjnie wyczyszczona, wygładzona i odpowiednio przygotowana do kolejnego procesu, jakim zazwyczaj jest malowanie proszkowe. Ponadto dzięki piaskowaniu, felga będzie wyczyszczona precyzyjnie, nawet w najmniejszych zakamarkach. Dzięki temu podczas malowania farba przyczepi się do całej jej powierzchni równomiernie, przez co nie powstaną żadne nierówności czy nieestetyczne uwypuklenia. Dodatkowo felgi stalowe bardzo często ulegają procesowi korozji, a piaskowanie świetnie radzi sobie również z usuwaniem niepożądanej rdzy.

Ile trwa piaskowanie felg? Wszystko zależy od wielkości, stopnia skorodowania i/lub zanieczyszczenia oraz umiejętności osoby, która będzie wykonywała czyszczenie. W związku z tym ciężko jest jednoznacznie określić czas, jaki będzie potrzebny do wypiaskowania jednej felgi. Z reguły cały proces regeneracji wszystkich w samochodzie trwa od około 3 do 5 dni. Żeby mieć pewność, że będą odświeżone we właściwy sposób, najlepiej udać się do renomowanej firmy, zatrudniającej wykwalifikowany personel, takiej jak https://kolorbud.pl/piaskowanie/.