Categories Porady

Naprawa układu chłodzenia w laptopie – na czym polega i ile kosztuje?

Układ chłodzenia spełnia niezwykle istotne zadania w laptopach. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za efektywne odprowadzanie ciepła z procesora i układu graficznego na płycie głównej laptopa, które nagrzewają się w wyniku wykonywanej pracy. W przypadku silnego nagrzewania się laptopa można odnotować głośną pracę jego wentylatora oraz spadek wydajności urządzenia. Jeśli dojdzie do przegrzania, można podejrzewać, że awarii uległ wspomniany wyżej układ chłodzenia.

Naprawa układu chłodzenia w laptopie obejmuje kilka podstawowych czynności, ale można uniknąć przegrzania pod warunkiem regularnego przeprowadzania konserwacji i czyszczenia sprzętu przez fachowców.

Układ chłodzenia w laptopie – budowa i funkcjonowanie

Laptopy są wyposażone w układy chłodzenia składające się z radiatora, ciepłowodu oraz jednego lub większej liczby wentylatorów. Nieodłączne elementy takiego układu to również termopady i pasta termoprzewodząca. Pasta taka jest odpowiedzialna za łatwiejszą wymianę ciepła pomiędzy układem chłodzącym a radiatorem. Energia cieplna trafia bowiem z układu do radiatora, a następnie za pomocą wentylatora jest wydmuchiwana poza obudowę. Wystarczy, że zawiedzie tylko jeden element, a cały układ przestaje działać prawidłowo, co doprowadza do przegrzania laptopa. W takim wypadku warto dowiedzieć się więcej na temat szczegółów naprawy chłodzenia w laptopie, ceny oraz zakresu prac i skorzystać z usług profesjonalnych fachowców w przypadku braku posiadania wiedzy, umiejętności czy doświadczenia w zakresie samodzielnej naprawy.

Przyczyny i objawy uszkodzenia układu chłodzenia w laptopie

Do grona pierwszych objawów problemów z układem chłodzenia zaliczają się głośna praca wentylatora, zbyt silne nagrzewanie się obudowy laptopa, spadek wydajności, a nawet zawieszanie się komputera przenośnego. Jeśli dochodzi do sytuacji, w wyniku której laptop wyłącza się w wyniku przegrzania, to objawu takiego nie wolno lekceważyć i należy dokonać jak najszybszej naprawy. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia płyty głównej. Warto więc raz do roku przeprowadzać czyszczenie oraz konserwację, aby unikać niechcianego przegrzania. Do innych objawów przegrzania można zaliczyć wyłączanie się laptopa po 10-15 minutach pracy, po włączeniu wymagającej gry albo filmu albo od razu po uruchomieniu komputera.

Przyczyną przegrzewania się laptopa może być uszkodzony wentylator, na którego łożyskach występują luzy lub zostały one zatarte. Kolejna przyczyna to nieszczelność radiatora. Przegrzanie może też powodować silne zakurzenie układu chłodzenia lub wyschnięcie pasty termoprzewodzącej. Warto więc uzyskać informację na temat naprawy układu chłodzenia w laptopie, ceny oraz wszystkich czynników i skorzystać z pomocy fachowców, aby uniknąć uszkodzenia płyty głównej, a nawet całego laptopa.

Profesjonalna naprawa układu chłodzenia w laptopie

Proces fachowej naprawy obejmuje demontaż układu chłodzenia komputera przenośnego. Następnie wszystkie jego elementy są precyzyjnie czyszczone, a uszkodzony wentylator lub radiator zostaje wymieniony na sprawny. Oprócz tego porządne firmy serwisujące laptopy podczas naprawy zawsze wymieniają pastę termoprzewodzącą na nową. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której produkt wysycha i traci swoje optymalne właściwości z zakresu przewodzenia ciepła. Często przyczyną problemów z przegrzewaniem się komputerów nie jest bowiem zabrudzenie, tylko zużycie pasty.

Na polskim rynku działa wiele profesjonalnych serwisów, takich jak https://serwis24.org/serwis/serwis-komputerowy/serwis-laptopow/wymiana-ukladu-chlodzenia-w-laptopie/. Tego typu firmy zatrudniają wykwalifikowanych oraz doświadczonych fachowców, którzy korzystają z nowoczesnego wyposażenia potrzebnego do efektywnej diagnostyki oraz bezproblemowej naprawy przenośnych komputerów. Specjaliści są w stanie w krótkim czasie zdiagnozować problem i dokonać wstępnej wyceny. Sam proces naprawy jest bardzo dokładny, skuteczny, a także zajmuje mało czasu. Po naprawie urządzenie działa niezawodnie przez długi czas.