Categories Dom i ogród

Piec na pellet – właściwości i zalety

Obecnie, gdy coraz większą uwagę zwraca się na ekologię, piece węglowe powoli ustępują miejsca systemom grzewczym bardziej bezpiecznym dla środowiska. Obok typowych pieców gazowych oraz ogrzewania elektrycznego masz do wyboru także inne rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Jednym z nich jest kocioł na pellet, czyli wysokokaloryczne paliwo, które powstaje z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego.

Planując modernizację systemu grzewczego w swoim domu jednorodzinnym, warto, abyś zwrócił uwagę nie tylko na oszczędności, ale także na kwestię czystego powietrza. Co ciekawe, jednym z najbezpieczniejszych i z najczystszych rodzajów opału jest właśnie pellet, nazywany także zielonym węglem. Podczas spalania tego paliwa dochodzi do zdecydowanie mniejszej emisji substancji smolistych do środowiska. Poza tym powstaje także mniej popiołu. Jest to zdecydowanie opał czysty i co najważniejsze, bezpieczny dla ludzi i przyrody. Jakie właściwości i zalety ma piec na pellet?

Piece na pellet – Szczecin i cała Polska

Piece na pellet Szczecin dostępne są w całej Polsce, również w Szczecinie, gdzie rozwiązanie to z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Spalając pellet, należą do urządzeń, które spełniają najwyższe normy ekologiczne. Dodatkowo stanowią zdecydowanie wartą polecenia alternatywę dla starych pieców na węgiel czy gaz. Jednak ogrzewanie pelletowe wymaga od Ciebie kupowania najwyższej jakości pelletu, którego klasa potwierdzona została certyfikatem.

To produkt grzewczy, który dostępny jest pod postacią granulatu. Powstaje on na skutek sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionych trocin, drewna, słomy oraz pędów wierzby energetycznej. Pellet jest paliwem bardzo ekologicznym, ponieważ podczas jego spalania emisja do środowiska substancji smolistych pozostaje bardzo mała.

Zalety kotłów pelletowych

Zalety kotłów pelletowych wynikają bezpośrednio z cech samego paliwa. W kotłowni, w której znajduje się piec, nie pojawiają się brud i sadza, natomiast ilość popiołu jest bardzo mała i nie ma problemu z usunięciem go oraz ponownym wykorzystaniem, na przykład do użyźnienia ziemi. Co ważne, pellet występuje pod postacią granulatu, który nie zajmuje dużo miejsca w kotłowni, w której znajduje się piec.

Obecnie kotły na pellet to urządzenia nowoczesne, sprzedawane przez renomowanych producentów. Są także łatwe w obsłudze, ponieważ większość czynności kocioł wykonuje automatycznie.

Warto wiedzieć, że zasobnik pieca na pellet pomieści taką ilość paliwa, która pozwoli mu na nieprzerwaną pracę przez kilka dni, a nawet tydzień. Palnik pieca na pellet ma także automatyczną zapalarkę, dzięki której może się on samoczynnie wyłączyć, gdy temperatura w domu osiągnie ustalony poziom, oraz może ponownie samoczynnie się rozpalić, jeśli dom zacznie się wychładzać. Ma to ogromny wpływ na ograniczenie zużywanego pelletu, szczególnie w sezonie letnim, gdy piec wykorzystywany jest także do przygotowywania CWU. Po podgrzaniu wody w zbiorniku piec na pellet automatycznie się wyłącza. W nowoczesnych modelach pieców zainstalowany jest intuicyjny sterownik z dotykowym regulatorem, który pozwala na zarządzanie jego pracą.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego pieca na pellet?

Nie opłaca się kupować niskiej jakości pieca na pellet od nieznanego producenta, który dodatkowo oferuje wyjątkowo okazyjną cenę. Są to jedynie pozorne i krótkotrwałe oszczędności. Nowoczesne oraz jakościowo dobre piece na pellet, wyposażone w automatyczne systemy, pracują zdecydowanie najefektywniej. Obniżają przy tym zużycie paliwa oraz sam czas pracy. Natomiast przy właściwym ustawieniu sterownika kotła nie tracisz paliwa, kiedy temperatura w domu jest optymalna.

Za wysoką jakość opału również trzeba zapłacić więcej. Tona certyfikowanego pelletu kosztuje od 600 do 900 zł. Jeśli piec pelletowy ma służyć Ci także do podgrzania wody przez cały rok, natomiast budynek jednorodzinny ogrzewany jest tylko w sezonie jesienno-zimowym, to średniej wielkości dom będzie wymagał kupna około 6 ton pelletu rocznie.