Categories Porady

Czym wzmocnić wypadające włosy?

Piękna i bujna fryzura to marzenie praktycznie każdej kobiety. Bardzo często na skutek stresu, nieodpowiedniego trybu życia, błędów w pielęgnacji, czy zmian hormonalnych, następuje utrata znacznej ilości włosów. W przypadku gdy w ciągu dnia wypada więcej niż 50-100 włosów, ma się do czynienia ze stanem chorobowym. Istnieją jednak sposoby, aby ograniczyć oraz całkowicie zahamować nadmierne wypadanie włosów.

Co jeść kiedy wypadają włosy?

Rola diety oraz tryb życia, mają niebagatelny wpływ na wzrost oraz wypadanie włosów. W celu uniknięcia nadmiernego wypadania włosów należy ograniczyć spożywanie wszelkich używek (w tym papierosów oraz kawy) oraz potraw wysoko przetworzonych. Powinno się też ograniczyć spożywanie białego cukru. Co ważne, niewłaściwa dieta potrafi doprowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz powstawania różnego rodzaju schorzeń. W pierwszej kolejności należy zdecydowanie zwiększyć ilość spożywanego białka. Powinno ono przede wszystkim pochodzić z drobiu, ryb, nabiału oraz roślin strączkowych. Swój jadłospis warto uzupełnić także o:

– witaminę A, której niedobory sprawiają, że włosy stają się łamliwe i suche,

– biotynę, która pomaga w procesie tworzenia keratyny,

– witaminy z grupy B, który niedobór jest odpowiedzialny za powstawanie łupieżu,

– witaminę C oraz E. Pierwsza z nich wzmacnia cebulki włosa, oraz sprawia, że stają się one bardziej sprężyste, natomiast witamina E jest odpowiedzialna za prawidłowy wzrost włosów.

W codziennej diecie nie może także zabraknąć produktów zawierających mikroelementy. Do najważniejszych, mających wpływ na kondycję włosów zalicza się żelazo, miedź oraz cynk. O ich niedoborze świadczy nadmierne wypadanie włosów, ich suchość, łamliwość oraz rozdwajanie się na końcach.

Czym wzmocnić wypadające włosy?

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków i produktów powstrzymujących oraz ograniczających nadmierne wypadanie włosów. Najczęściej są to szampony, maski, ampułki oraz wcierki dedykowane do włosów wypadających i osłabionych. Sklepowe półki oferują także lotiony oraz peelingi na wypadanie włosów. Warto pamiętać, że tego typu produkty należy stosować regularnie, przynajmniej przez okres 3 miesięcy. Dzięki temu uzyska się pożądane i widoczne efekty. Chętnie wybieranym produktem jest szampon przeciw wypadaniu włosów. Wyróżnia się on łatwością używania oraz dużą skutecznością. Stosując szampon przeciw wypadaniu włosów, warto myć skórę głowy dwukrotnie. Pierwszy raz w celu dokładnego oczyszczenia skóry głowy, drugi z kolei w celu umożliwienia dokładnego wniknięcia składników aktywnych. Lotiony oraz wcierki należy delikatnie wmasowywać w skórę głowy. Warto skorzystać też z dedykowanych peelingów, które złuszczą martwy naskórek oraz poprawią ukrwienie skóry głowy.

Kosmetyki dedykowane do włosów wypadających w swoim składzie powinny zawierać naturalne i niedrażniące składniki aktywne. Dobrze, jeśli w ich składzie znajdą się witaminy A, B oraz E, biotyna, witamina C, koenzym Q10, a także skrzyp polny, czarna rzepa oraz pokrzywa. Zadaniem skrzypu polnego jest regeneracja skóry głowy oraz przyspieszenie wzrostu włosa. Pokrzywa wzmacnia osłabione włosy oraz przyczynia się do zmniejszenia wydzielania sebum, natomiast czarna rzepa wzmacnia cebulki włosów oraz przeciwdziała powstawaniu łupieżu.

Wypadanie włosów – jakie zabiegi warto stosować?

Pierwszym zabiegiem, który można wykonać samodzielnie w domu, jest masaż skóry głowy. Jego zadaniem jest pobudzenie ukrwienia tkanek, dotlenienie mieszków włosowych oraz przyspieszenie wzrostu włosa. Masaż można wykonywać poprzez ugniatanie skóry głowy palcami, warto też skorzystać ze szczotki dedykowanej specjalnie do tego typu czynności. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Do najbardziej popularnych i skutecznych zalicza się mezoterapię igłową (która polega na ostrzyknięciu skóry głowy koktajlem zawierającym składniki aktywne), oraz terapię osoczem bogatopłytkowym, do którego wykorzystuje się preparat uzyskany z własnej krwi.