Wśród osób, które cenią sobie nowoczesne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązania aranżacyjne, rosnącą popularnością cieszą się kominki typu eko. Biokominki dają nie tylko możliwość ochrony środowiska, ale są przede wszystkim bezpieczniejsze w użytkowaniu niż ich tradycyjne odpowiedniki, a także zdrowsze dla naszych dróg oddechowych. Dlaczego biokominki są niegroźnym źródłem ciepła do domu – o tym przeczytasz w poniższym artykule.
Biokominek – bezpieczny czy niekoniecznie?
Biokominek to nie bez kozery urządzenie, które wybierają osoby dbające o tryb życia eko. W przeciwieństwie do większości urządzeń grzewczych, do których użycia potrzebne jest paliwo, jak węgiel czy drewno, biokominki generują minimalne wartości CO². Szacuje się, że w trakcie pięciogodzinnego palenia się biopaliwa kominek wytwarza jedynie tyle dwutlenku węgla, ile produkują trzy osoby w trakcie oddychania. Dzięki temu, że skład i ilość produktów spalania jest identyczna co do tego w wydychanym przez nas powietrzu, biokominki nie generują smolistych pyłów, a zatem nie przyczyniają się do stężenia smogu czy zwiększenia poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Co ważne, urządzenie możesz także pozostawić włączone na całą noc. Jeden litr biopaliwa może się palić nawet do 5h, po czym kominek ulega samoczynnemu wygaśnięciu.
Czy biokominek jest bezpieczny dla zdrowia?
Biopaliwo używany do rozpalenia ognia, które generuje ciepło z kominka, jest całkowicie bezwonne. Z tego względu biokominki stanowią wyjątkowo praktyczną alternatywę nie tylko dla osób z dziećmi, ale także alergików czy osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Użyty jako paliwo bioetanol spala się dodatkowo bez jakichkolwiek osadów czy dymu, dlatego też instalacja kominka nie wymaga podłączania go do systemów grzewczych. Podczas spalania biopaliwa wytwarzana jest także para wodna, która sprawia, że w pomieszczeniu powietrze jest dodatkowo nawilżone, co zwiększa komfort korzystania z tego rodzaju źródła ciepła przy dzieciach oraz w czasie infekcji.
Jak używać bezpiecznie biokominków – garść porad
Aby biokominek był całkowicie bezpieczny w trakcie jego użytkowania, warto obchodzić się z nim uważnie oraz stosować się do kilku zasad:
- wybierz odpowiednie biopaliwo: na rynku dostępne są wersje w postaci płynu lub żelu. Żelowy bioetanol uważany jest za bezpieczniejszy, ponieważ nie ma przy nim ryzyka rozlania czy podpalenia w przypadkowym miejscu. Zwróć także uwagę na cenę – tańsze wersje paliwa do biokominków niekoniecznie są ekologiczne. Wybieraj zawsze biopaliwa certyfikowane, aby mieć gwarancję jego bezpiecznego składu.
- zamontuj bezpiecznie biokominek: pamiętaj, aby dzieci czy domowe pupile nie mogły dosięgnąć do źródła ognia. Pomieszczenie, gdzie instalujesz biokominek, powinno posiadać osobny system wentylacji. Przy korzystaniu kominka pamiętaj, aby regularnie wietrzyć pokój oraz upewnij się, że okna są rozszczelnione.
- uruchom bezpiecznie biokominek: przy zakupie kominka dostajesz także szczegółową instrukcję jego rozpalania. Choć jest to prosta czynność, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto zapoznać się dokładnie z wytycznymi producenta, aby na przykład nie przelać zbiornika na biopaliwa czy nie rozlać go w niepożądanym miejscu. Pamiętaj także o tym, aby wypełnić palenisko zawsze poniżej linii maks.
- wyłącz biokominek tylko, jeśli musisz: choć teoretycznie ogień w biokominku możesz zagasić w każdej chwili, warto poczekać do momentu, aż biopaliwa ulegnie wypaleniu. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz niekontrolowanemu ponownemu zapłonowi ognia, ale także powstrzymasz ulatnianie się oparów alkoholu.
- dolewaj paliwo tylko do wystudzonego kominka: jeśli musisz uzupełnić zawartość biopaliwa w zbiorniku, musisz go najpierw wyłączyć i odczekać, aż palenisko będzie całkowicie wystudzone. Dolewanie biopaliwa w trakcie palenia się kominka jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może wywołać rozrost ognia, a skrajnych przypadkach wybuch.
Warto mieć na uwadze, że pożary przy korzystaniu z biokominki w zasadzie się nie zdarzają, jeśli pamiętasz o właściwym rozpalaniu i gaszeniu ognia. Przy zachowaniu powyższych zasad bezpieczeństwa możesz cieszyć się ciepłem i specyficznym klimatem bez ryzyka wypadku.