Categories Porady

Wyjazd na narty w Alpy – 5 powodów, dla których warto!

W ciągu ostatnich lat wśród Polaków wzrosła popularność wyjazdów na narty w Alpy. Francja, Austria, Włochy czy Szwajcaria są to obecnie, prawdopodobnie najpopularniejsze cele narciarskich podróży. Zimowe sporty są teraz bardzo popularne. Osoby, które raz posmakowały frajdy, jaką dają narty w Alpach, wracają tam co roku w okresie zimowym. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ Alpy zostały okrzyknięte najpiękniejszym miejscem na całym świecie do uprawiania narciarstwa. Powodów, dla których narty w Alpach są tak popularne, jest bardzo wiele, jednak najważniejszym argumentem są zdecydowanie zapierające dech w piersiach widoki szerokich pasm górskich i bieli śniegu.

Niesamowite krajobrazy i zabytki w Alpach

Krajobrazy w Alpach są zdecydowanie największym magnesem przyciągających narciarzy z całego świata. Tylko w samych Alpach Salzburskich znajduje się miejscowość Hallstatt, która znana jest ze swojego wyjątkowego piękna. Została ona także wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miejscowości tej znajduje się wiele zabytków, takich jak na przykład cmentarz z epoki żelaza oraz kopalnia z epoki brązu.

Co ciekawe, w przeszłości wielkim miłośnikiem Alp, był sam Ludwik II. To właśnie dzięki niemu, obecnie w Alpach możesz podziwiać malownicze zamki prawie jak z bajki Disneya. Za najbardziej popularny uchodzi zamek w Nauschwanstein. Dodatkowo tego typu wille oraz pałace doskonale wpasowują się w imponujący górski krajobraz Alp. Planując wyjazd na narty w Alpy, warto także zobaczyć najwyższy szczyt tych gór, czyli Mont Blanc.

Wysoki poziom infrastruktury narciarskiej w Alpach

Alpy leżą w dość bogatych krajach, dlatego też infrastruktura narciarska jest na bardzo wysokim poziomie. Znajdziesz tam nowoczesne wyciągi oraz systemy naśnieżania i obsługę tras zjazdowych na najwyższym światowym poziomie. Powoduje to, że właśnie w Alpach są jedne z najlepszych na świecie warunków do narciarstwa i innych sportów zimowych.

Planując wyjazd na narty w Alpy z dziećmi, nie należy także zapominać o Apres Ski, czyli o czasie spędzanym poza stokiem narciarskim. Restauracje, obiekty sportowe, centra spa skutecznie umilają mile spędzony czas.

Wyjątkowa atmosfera

Jeśli doskonała, nowoczesna infrastruktura narciarska oraz malownicze widoki, wciąż nie są wystarczająco dla Ciebie przekonujące, to wyjątkowa  atmosfera, panująca w Alpach na pewno Cię przekona. Wyjątkowa kultura ludowa, tradycyjne stroje mieszkańców, tradycje i niezwykle pyszna kuchnia sprawią, że zakochasz się w Alpach od pierwszego pobytu. Do tego, jodłujący śpiewacy, szwajcarska czekolada słynna na całym świecie i tradycyjne strudle jabłkowe każdego wprawią w wyśmienity nastrój. Zdecydowanie nikt nie potrafi przejść obojętnie obok tej scenerii. Co więcej, w każdym regionie Alp, sytuacja wygląda bardzo podobnie. Bez względu na to, czy jedziesz w Alpy sam, z rodziną, czy też z grupą przyjaciół z pewnością nie będziesz się tam nudził!

Doskonała komunikacja

Alpy posiadają także oprócz doskonałej infrastruktury narciarskiej, dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Pozwala to sprawnie przemieszczać się między wybranymi ośrodkami narciarskimi. Dodatkowo nowoczesne autostrady ułatwiają pokonywanie dłuższych dystansów pomiędzy stokami narciarskimi. Jeśli nie zdecydujesz się na podróż samochodem, to masz do dyspozycji szeroką siatkę połączeń lotniczych i autobusowych. Transport publiczny z pewnością nie stanowi w Alpach żadnego problemu.

Smaczna i sycąca kuchnia alpejska

Planując wyjazd na narty w Alpy, nie możesz zapomnieć o skosztowaniu pysznych, lokalnych potraw, jakie oferują lokalne kuchnie. Kuchnia alpejska jest jedną z bardziej kalorycznych. Jednak biorąc pod uwagę aktywność fizyczną na stoku oraz lekki mróz, z czystym sumieniem możesz pozwolić sobie nawet na bardzo kaloryczne dania kuchni alpejskiej. Degustacja dań bywa czasochłonna, szczególnie jeśli za oknem masz malowniczy górski krajobraz. Co więcej, włoska i francuska kuchnia uchodzą za jedne z najlepszych na całym świecie, a Alpy leżą na granicy tych państw.